Як ефективно працювати під час місячних, а не проти них?
Багато хто з жінок знайомий з ПМС (передменструальний синдром), який зазвичай асоціюється з болями та спазмами під час місячних, а також з дуже знайомими змінами настрою, які, як правило, приходять разом з ними. Також мало хто звертає увагу на інші зміни, які відбуваються із жіночим тілом під час сумнозвісного ПМС та на те, як цикл може впливати на жінок протягом решти місяця.
Ви коли-небудь помічали, що у вас бувають випадкові сплески мотивації, за якими слідують періоди млявості та занепаду сил? Виявляється, ці зміни в рівні продуктивності можуть бути пов’язані з вашим менструальним циклом і гормональними змінами. Отже, період менструації може впливати на рівень вашої продуктивності, але існує безліч способів досягти здорового потоку продуктивності, працюючи з менструальним циклом, а не проти нього.
Міфи про ефективність праці піл час менструації
Зазвичай, коли ми думаємо про місячні, то ми уявляємо собі відокремлені 2-3 фази. Тож логічно, що ми розглядаємо цикл як послідовність місячних і періодів її відсутності та, можливо, усвідомлюємо фазу овуляції, яка настає під час відсутності менструації. Насправді менструальний цикл складається з чотирьох різних фаз, кожна з яких обумовлена гормональними змінами (про це згодом).
Ще один поширений міф стосується того, що менструація природно супроводжується жахливим тижнем ПМС. Багато людей вважають, що саме цей синдром невід’ємно пов’язаний з раптовими коливаннями настрою та відчуттям втоми (для багатьох це стає певним виправданням). Насправді ваш тиждень перед місячним не обов’язково є таким важким, якщо ми навчимося пристосовувати свою роботу під нього, а не боротися з ним.
Чому наше розуміння менструального циклу досі неосяжне та хибне?
Доктор Елісон Девайн, акушер-гінеколог з діагностичної клініки в Остіні та, відзначає, що більшість досліджень сфокусовані на тому, як гормональний дисбаланс у жінок впливає негативно на менструальний цикл. За словами докторки, ми повинні дивитися на те, як гормональні зміни можуть підтримати нас. Особливо, коли йдеться про продуктивність, гормональні зміни дійсно мають велике значення.
Протягом циклу три гормони коливаються, впливаючи на рівень енергії та функціональність нашого мозку. Два основних жіночих гормони — прогестерон та естроген — відіграють ключову роль. Трохи неочікуваний третій гормон — тестостерон також відіграє важливу роль.
Фаза менструації
Цей період від першого до останнього дня кровотечі, який зазвичай триває від 3 до 7 днів.
Гормональний баланс
Протягом цієї фази всі рівні гормонів є низькими. Хоча спостерігається невелике збільшення рівня естрогену, а прогестерон може трохи знизитися.
Вплив на продуктивність
Під час менструації рівень енергії, концентрації та продуктивності може бути найнижчим.
Як ефективно працювати на цьому етапі:
- Скоротіть кількість робочих завдань, якщо це можливо — дайте собі час на відновлення сил.
- Більше спіть і відпочивайте.
- Зменште соціальні зобов’язання.
Менструальна (фолікулярна) фаза
Після припинення менструації настає друга менструальна фаза, відома ще як фолікулярна. У цей час матка готується до можливої вагітності. Тривалість цієї фази може становити від 11 до 27 днів, в середньому – 16 днів.
Гормональний баланс
Під час цієї фази спостерігається різке підвищення рівнів прогестерону та естрогену. Рівень тестостерону залишається стабільним, але може підвищитися ближче до кінця цього періоду.
Вплив на продуктивність
У цей період ви можете відчувати підвищену енергійність через збільшення гормонів.
Як ефективно працювати на цьому етапі:
- Тепер — ідеальний час для активної та креативної роботи.
- Готовість до вирішення складних та важливих завдань.
- Це ідеальний час, щоб взятися за амбіційні проєкти.
Фаза овуляції
Ця фаза відбувається в середині циклу і є моментом, коли відбувається виходження яйцеклітини. Зазвичай ця фаза триває лише 24 години, але високий рівень естрогену і тестостерону може зробити її помітною частиною вашого циклу протягом 3-4 днів. Не дивуйтеся, якщо ви почуватимете себе трохи по-іншому протягом кількох днів після овуляції.
Гормональний стан
Естроген і тестостерон досягають свого піка на цьому етапі. Прогестерон спочатку знижується, але потім починає поступово зростати наприкінці овуляції.
Вплив на продуктивність
Гормональний пік тестостерону надає енергії для зовнішньої активності, водночас пік естрогену збуджує вас, і ви більш енергійні.
Як ефективно працювати на цьому етапі:
- Це чудовий час для планування важливих зустрічей та спілкування.
- Більшість жінок є екстравертами, що робить цей час ідеальним для роботи в групах і командному середовищі.
- Маєте незакінчений проєкт? Саме час діяти й завершити його!
Лютеїнова фаза
Лютеїнова фаза виникає, якщо яйцеклітина не була запліднена, і матка готується до відкидання свого верхнього шару перед наступним місячним циклом. Зазвичай ця фаза триває від 12 до 14 днів.
Гормональний стан
Рівні естрогену та прогестерону підвищуються, зокрема прогестерон досягає свого піка, а потім різко знижується наприкінці цієї фази.
Прогестерон впливає заспокійливо, що може змінити швидкість роботи вашого розуму, зробивши його трохи менш оперативним, ніж зазвичай.
Вплив на продуктивність
Рівень продуктивності на цьому етапі знижується. Це природний період зменшення активності. Кінець цієї фази сходитися з ПМС. Можливо, ви захочете відірватися від світу, занурившись у вашу зону комфорту зі смачною їжею і відпочинку перед романтичною комедією.
Як ефективно працювати на цьому етапі:
- Надайте пріоритет турботі про себе.
- Якщо можливо, зменште своє робоче навантаження.
- Намагайтеся обмежити час спілкування з людьми на роботі — натомість зосередьтеся на самостійних завданнях.
- Використовуйте цей час для простіших робочих завдань, які вимагають менше активної роботи мозку.