Правильне вживання антибіотиків
Антибіотики призначаються для лікування чи профілактики певних типів бактеріальних інфекцій, що діють, знищуючи бактерії або заважаючи їх поширенню. Однак їх ефективність не відзначається у всіх випадках. Багато легких бактеріальних інфекцій можуть видужати без застосування антибіотиків самі по собі.
Важливо пам’ятати, що антибіотики не допомагають при вірусних інфекціях, таких як грип та застуда, а також у більшості видів кашлю. У той самий час, будь-який ефективний препарат може викликати безліч побічних реакцій, включаючи можливий токсичний вплив на функцію печінки та нирок внаслідок вживання антибіотиків, а також негативний вплив на стан шлунково-кишкового тракту.
Вживання антибіотиків повинно бути підтверджене вашим лікарем!
Коли потрібно вживати антибіотики
Вживання антибіотиків передбачене для лікування бактеріальних інфекцій які:
- навряд чи пройдуть без антибіотиків;
- можуть інфікувати інших;
- можуть тривати надто довго без лікування;
- несуть ризик ускладнень.
Люди, які мають підвищений ризик від бактеріальних інфекцій
Антибіотики також можуть рекомендуватися для осіб, які є більш вразливими до негативного впливу інфекцій. Це можуть бути:
- Люди віком понад 75 років;
- Немовлята віком до 72 годин, які вже мають бактеріальну інфекцію або знаходяться в вищому ризику її розвитку;
- Люди з серцевою недостатністю;
- Люди, які змушені приймати інсулін через діабет;
- Люди зі слабкою імунною системою;
Антибіотики для профілактики інфекцій
Іноді антибіотики призначаються не для лікування бактеріальної інфекції, а для її запобігання. Це відомо як антибіотикопрофілактика. Випадки, коли використовують антибіотики для профілактики, включають:
- Перед проведенням хірургічного втручання;
- Після укусу або отримання поранення, яке може бути інфікованим;
- У випадках, коли існують проблеми зі здоров’ям, що підвищують ризик інфікування (наприклад, якщо була видалена селезінка або проводиться курс хімієтерапія).
Стійкість до антибіотиків
Антибіотики більше не застосовуються для лікування якщо:
- Інфекція грудної клітки;
- Вушна інфекція у дітей;
- Ангіна;
- Поява “супербактерій” (бактеріальні штами володіють стійкістю до багатьох видів антибіотиків).
Стійкість бактеріальних штампів до багатьох видів антибіотиків, включають:
- Метицилін-резистентний золотистий стафілокок.
- Бактерії, що викликають мультирезистентний туберкульоз.
Ці види інфекцій можуть мати серйозні наслідки і є складними у лікуванні. На жаль, вони стають все більш поширеними причинами інвалідності та смертності на всій планеті.
Як правильно вживати антибіотики
Антибіотики слід вживати відповідно до рекомендацій, які наведені на упаковці або в інформаційній брошурі для пацієнтів, що додається до лікарського засобу, або згідно з інструкціями, наданих вашим лікарем чи фармацевтом.
Антибіотики можуть бути:
- Таблетки, капсули або рідина для вживання орально (їх застосовують для лікування більшості легких і помірно важких інфекцій організму);
- Креми, лосьйони, спреї та краплі (використовуються для лікування шкірних інфекцій, а також інфекцій очей і вух);
- Ін’єкції, які можуть бути введені безпосередньо в кров або м’язи (використовуються для лікування більш серйозних інфекцій).
Що робити, якщо ви забули прийняти одну дозу антибіотиків?
Ви можете спробувати дізнатися, що робити в інструкції для пацієнтів, яка додається до вашого лікарського засобу. Якщо ви не впевнені, зверніться до фармацевта або лікаря. Зазвичай у більшості випадків можна прийняти пропущену дозу, якщо ви про неї згадаєте, і потім продовжити курс антибіотиків як зазвичай.
Але якщо наближається час вживання наступної дози, краще пропустіть дозу про яку ви забули та продовжте звичайний графік приймання антибіотиків. Не приймайте подвійну дозу, щоб компенсувати пропущену. Випадкове вживання 1 додаткової дози антибіотика навряд чи завдасть вам серйозної шкоди, проте це збільшить ваші шанси отримати побічні ефекти (біль у шлунку, діарея, погане самопочуття або нездужання). Якщо ви маєте схожі симптоми, негайно проконсультуйтеся із вашим лікарем!
Побічні ефекти антибіотиків
У більшості випадків правильне вживання антибіотиків не призводить до проблем, і серйозні побічні ефекти є рідкістю. Найпоширеніші побічні ефекти можуть включати:
- Загальну слабкість
- Зниження самопочуття
- Розлади шлунково-кишкового тракту.
- Діарея
У деяких осіб може спостерігатися алергічна реакція на антибіотики, особливо на пеніциліни та інші групи антибіотиків, наприклад, цефалоспорини.
В дуже рідкісних випадках це може призвести до серйозної алергічної реакції (анафілаксії), яка вимагає негайної медичної допомоги, якщо ви маєте наступні симптоми:
- Поява висипу на шкірі (який може супроводжуватися свербежем, почервонінням, набряком, пухирями або лущеннями шкіри);
- Хрип;
- Відчуття стиснення у грудях або горлі;
- Важко дихати або розмовляти;
- Набряк рота, обличчя, губ, язика або горла.
Застереження щодо вживання антибіотиків
- Деякі антибіотики не підходять людям з певними захворюваннями, а також вагітним або жінкам, які годують груддю (варто проконсультуватися віз лікарем, щоб обрати потрібні ліки).
- Приймайте тільки ті антибіотики, які вам призначили (не займайтеся самолікуванням);
- Пам’ятайте, що деякі антибіотики можуть погано поєднуватися з іншими ліками, наприклад, з протизаплідними таблетками та алкоголем.
- Уважно прочитайте та добре ознайомтеся з інструкціями до ваших ліків. Якщо ви маєте питання, щодо вживання антибіотиків, обговоріть це з вашим лікарем.