Дієта при цукровому діабеті

Дієта при цукровому діабеті

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, яке вимагає підвищеної уваги до харчування та контролю рівня цукру (глюкози) в крові. Дієта грає вкрай важливу роль в “управлінні” цукровим діабетом, допомагаючи підтримувати нормальний рівень глюкози в крові, й зменшуючи ризик розвитку численних ускладнень захворювання. 

У цій статті ми розглянемо що собою являє дієта при цукровому діабеті, чому вона надзвичайно важлива, та дамо головні рекомендації і підказки щодо такої дієти.

Що таке цукровий діабет та яка роль глюкози в його розвитку?

Цукровий діабет — це хронічна (з якою пацієнт живе тривало) хвороба, патогенетичною (такою, що викликає захворювання та підтримує його розвиток) основою якої є тривале (роками) аномальне підвищення рівня глюкози (цукру) в крові хворого.

Глюкоза — провідне джерело енергії для клітин нашого організму. Вона надходить із їжі та напоїв, які ми споживаємо. Засвоєння глюкози клітинами організму можливе лише при її проникнені всередину клітини через спеціальні рецептори (по аналогії із вхідними дверима помешкання – глюкоза проходить через рецептори-”двері” всередину клітини). Щоб глюкоза проникла через такі рецептори в клітину потрібен гормон інсулін (він відіграє роль “ключа” від замка дверей). Без нього рецептори будуть неактивними і глюкоза знаходитиметься в крові, а не в клітинах. При цьому самі клітини організму перебуватимуть у стані енергетичного голоду, адже не отримуватимуть поживних речовин із глюкози.

Що собою являє дієта при цукровому діабеті

Для людей, хворих на цукровий діабет, харчування грає надзвичайно важливу роль, і може полегшити або погіршити не лише стан пацієнта, а й перебіг хвороби. Проте, це не означає, що людина, хвора на цукровий діабет, повинна обмежувати себе у всьому. Дієта при цій хворобі передбачає:

  • збалансоване споживання корисних продуктів;
  • підрахунок калорійності (енергетичної цінності) продуктів;
  • обов’язкове дотримання розкладу прийому їжі;
  • розрахунок параметрів контролю дози екзогенного (що поступає в організм у вигляді ліків) інсуліну для хворих на інсулінозалежний цукровий діабет. Такі параметри – хлібні одиниці. Їх підраховують для кожного продукту згідно спеціальних таблиць. Найкраще та найбезпечніше робити підрахунок із лікарем-ендокринологом.

Указані вимоги виглядають складними лише на перший погляд. Із часом пацієнти звикають до них, і їх дотримання доводиться до автоматизму. Слідкування вказаним вимогам дозволяє значно сповільнити прогресування цукрового діабету та запобігти розвитку його численних, в тому числі небезпечних для життя, ускладнень.

Яка найкраща дієта при цукровому діабеті?

Насправді немає конкретної дієти чи певного плану харчування, який би стовідсотково підходив кожному пацієнту — все індивідуально. Підбір дієти залежить від:

  • віку пацієнта;
  • фізичної активності хворого;
  • ваги пацієнта;
  • індивідуальних біоритмів коливання рівня глюкози та інсуліну в організмі;
  • смакових уподобань пацієнта; 
  • схильності організму хворого до вживання конкретних продуктів;
  • індивідуальної ефективності типу препаратів для лікування цукрового діабету та їх впливу на конкретного пацієнта;
  • тривалості захворювання (скільки років людина хворіє на діабет).

Підбором дієти при цукровому діабеті, контролем перебігу хвороби та ефективності її лікування, втім числі завдяки дієті, займається лікар-ендокринолог. Тому рекомендуємо для підбору раціону та режиму харчування звертатися за допомогою вийнятково до цього лікаря. Лише він допоможе розробити найбільш ефективну індивідуальну дієту та підібрати медикаментозне лікування при цукровому діабеті.

Що не можна їсти при цукровому діабеті?

Особливо важливу роль в дієті при цукровому діабеті відіграє кількість вуглеводів (основний компонент енергетичної цінності продуктів), які споживає пацієнт. Адже вуглеводи найбільше впливають на рівень глюкози в крові. Крохмаль, цукор (сахароза), фруктоза (фруктовий цукор), лактоза (молочний цукор) та клітковина — це основні типи вуглеводів, які організм людини отримує з їжею.

Мета дієти людини, хворої на цукровий діабет, підтримувати рівень глюкози в крові на постійному нормальному або відносно нормальному рівні (в залежності від того наскільки довго особа хворіє на цукровий діабет). Для цього пацієнт має вживати продукти з високим вмістом клітковини, вітамінів та мінералів і одночасно з найменшою кількістю натрію, нездорових жирів та глюкози (цукру). Такі продукти відносяться до таких, які мають низький глікемічний індекс.

Продукти та напої з високим вмістом вуглеводів, споживання яких треба значно обмежити або відмовитися від них:

  • солодощі (цукерки, печиво, тістечка, морозиво, солодкі пластівці та консервовані фрукти), які містять цукор (сахарозу);
  • солодкі напої (сік, солодка газована вода, спортивні або енергетичні напої);
  • білий рис, коржі, хліб і макарони, вироби з білого борошна;
  • овочі з високим вмістом крохмалю (картопля, кукурудза та горох).

Варто значно обмежити в раціоні кількість алкоголю та жирних, копчених, пряних продуктів, солі. А краще за все взагалі відмовитися від споживання алкоголю.

Здебільшого пацієнтами із цукровим діабетом є люди старші 50 років. У них, в зв’язку з віком, є підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, як хронічних, так і гострих, або ж вже наявні хронічні та/або перенесені гострі серцево-судинні хвороби. Поєднання цукрового діабету з вказаними захворюваннями значно погіршує їх перебіг. А якщо серцево-судинних хвороб ще немає, то цукровий діабет в рази підвищує ризик їх появи. Тому правильна дієта при цукровому діабеті у вказаної категорії людей зменшує імовірність розвитку серцево-судинних хвороб, а при їх наявності – сповільнює прогресування цих захворювань.

Продукти, яких хворим на цукровий діабет слід уникати, або суттєво зменшити споживання, щоб запобігти розвитку та прогресуванню серцево-судинних хвороб:

  • продукти, що містять у складі трансжири: маргарин, хлібобулочні та кондитерські вироби, виготовлені на ньому;
  • їжа, багата насиченими жирами: вершкове масло, жирна яловичина, увесь фаст-фуд, ковбаси та бекон, кокосова та пальмова олії;
  • продукти, що містять багато холестерину (яєчні жовтки, свиняча печінка, жирні сорти м’яса, особливо свинини);
  • кухонна сіль, вона ж харчовий натрій. Допустима норма – 3-5 грамів на добу. Це приблизно 0,5-1 чайна ложка солі на добу. Вказане стосується не тільки харчової солі в чистому вигляді, а й у складі продуктів харчування.

Надмірне споживання будь-яких із вказаних продуктів неодмінно негативно відобразиться на здоров’ї.

Що можна їсти при цукровому діабеті?

Вживання “правильної” їжі, що відповідає вказаним вище критеріям, хворими на цукровий діабет, має на увазі споживання таких продуктів як:

  • фрукти та овочі: свіжі яблука, апельсини, вишні, грейпфрути, груші, інжир, полуниці, сливи, морква, персики, помідори, абрикоси, мандарини, агрус, баклажани, капуста огірки, гриби, кабачки, ріпчаста цибуля, оливки, соя, зелень, авокадо, селера, сухофрукти тощо);
  • цільні зернові: тверді сорти пшениці, коричневий рис, ячмінь, кіноа, овес, висівки;
  • багаті білками продукти: нежирне м’ясо (куряче, індичатина, кроляче, нежирна яловичина), риба, яйця, горіхи, арахіс, боби, сочевиця, тофу, квасоля;
  • знежирені або нежирні молочні продукти, такі як молоко, йогурти, сири, нежирний творог.

Клітковина — важливий елемент харчування при цукровому діабеті. Адже вона покращує процеси травлення, допомагає контролювати рівень глюкози в крові.

Продукти з високим вмістом клітковини: 

  • овочі
  • фрукти
  • горіхи
  • бобові (квасоля і горох)
  • цільні зернові продукти;
  • гриби.

Також важливо вживати їжу, яка позитивно впливає на серцево-судинну систему, запобігає розвитку, а при наявності, прогресуванню її захворювань. До такої їжі відносять:

  • рибу, багату на омега-3 жирні кислоти. Зазвичай це морська риба: лосось, скумбрія, тунець, форель, сардини тощо;
  • морепродукти;
  • оливкове масло.

Важливо уникати вживання смаженої риби. Найздоровіші способи приготування риби – на парі, запікання, тушкування, варіння.

Надзвичайно важливо підраховувати калорії, які ви споживаєте. Адже їх організм, в основному, отримує із вуглеводів, а вуглеводи  – це підвищення рівня глюкози в крові за рахунок її масового поступлення в організм із їжею. Для підрахунку спожитих калорій можна скористатися спеціальними таблицями чи калькуляторами калорійності продуктів. Це дозволить створити власний щоденник калорійності, який залежатиме від індивідуального раціону харчування. У такий щоденник слід вносити усі спожиті продукти, особливо понад міру, чи погрішності в харчуванні. Такий підхід дозволить швидко виявити недоліки в режимі харчування та усунути їх. Крім того, вказаний підхід розвиває самодисципліну щодо вживання їжі, здатність контролювати свій апетит.

Коли найкраще їсти хворим на цукровий діабет

Не існує конкретних жорстких вимог щодо того в який саме час треба вживати їжу людям, хворим на цукровий діабет. Вкрай важливо звикнути їсти згідно часу, вказаного ендокринологом при складанні індивідуальної дієти пацієнта. Це правило стосується як їди вдома так і поза ним. 

Золоте правило харчування для кожної людини, хворої на цукровий діабет – час вживання їжі обов’язково пов’язаний із графіком прийому цукрознижувальних препаратів або інсуліну (в залежності від форми та важкості діабету). Інакше у пацієнта можуть легко розвинутися небезпечні стани – гіпо- або гіперглікемія. Важка гіпо- або гіперглікемія небезпечні для життя, та можуть швидко призвести до летального кінця.

Дотримання спеціальної дієти при цукровому діабеті є важливим аспектом багатокомпонентного підходу до лікування захворювання. Багато в чому контроль рівня глюкози в організмі, ступінь прогресування цукрового діабету та розвиток його численних ускладнень залежать від дотримання хворим спеціально підібраного лікарем-ендокринологом індивідуального раціону хірчування.

Дієта при цукровому діабеті лише на перший погляд виглядає “страшною” та вибагливою. Та це лише на перший погляд. Пацієнти, які відповідально ставляться до свого здоров’я, швидко звикають до вимог раціону харчування, та притримуються їх на підсвідомому рівні. Дотримання хворими на цукровий діабет спеціальної дієти дозволяє сповільнити прогресування хвороби, уникнути розвитку її численних ускладнень та прожити довге повноцінне життя.

Автор – Кислиця Євген Володимирович, хірург відділення гнійної хірургії та діабетичної стопи Кропивницької міської лікарні швидкої медичної допомоги.

Схожі записи