Профілактика і ефективне лікування інсульту

профілактика інсульту

Небагато є захворювань, у боротьбі з якими засновують міжнародні об’єднання медиків. Так у 2006 році заснували Всесвітню організацію боротьби з інсультом. В Україні з нею взаємодіє Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками, яка веде просвітницьку діяльність та описує цю підступну недугу.

Інсульт — гостре порушення кровообігу в мозку, через що пошкоджуються частини головного мозку. Найчастіше він є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Абсолютна більшість діагностованих інсультів пов’язані з давно відомими факторами ризику:

  • артеріальна гіпертензія;
  • атеросклероз;
  • захворювання серця (миготлива аритмія);
  • цукровий діабет;
  • куріння;
  • алкоголь (зловживання);
  • ожиріння;
  • стрес (несприятливі психосоціальні чинники).

Що каже статистика про інсульт?

За офіційною статистикою, в Україні захворювання головного мозку, які обумовлені патологічними змінами у судинах з супутніми порушеннями мозкового кровообігу, є однією з поширених причин смертності. Щороку стається 100 000–110 000 інсультів (більше третини з них — у людей працездатного віку), 30-40% хворих на інсульт помирають у перші 30 днів і до 50% — впродовж року від початку захворювання; 20-40% хворих, які видужали, узалежнюються від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до звичного життя.

  • Серцево-судинні захворювання є однією головних причин усіх природних смертей в Україні. За цим показником наша країна залишається одним із європейських лідерів.
  • можна попередити у 80% випадків;
  • у 30% випадків призводить до смерті;
  • у понад 50% випадків призводить до інвалідизації;
  • близько половини людей, які його перенесли, можуть померти через інсульт впродовж наступних п’яти років.

Профілактика інсульту

Передовсім це санітарно-просвітницька діяльність. Усі медичні працівники, і навіть фармацевти можуть пропагувати здоровий спосіб життя та пояснювати пацієнтам важливість профілактики інсульту – передусім простими методами, без медикаментів.

Якщо у людини стався інсульт, то з перших хвилин починається боротьба за його життя, за відновлення функцій нервової системи. Потенційні жертви інсульту рідко усвідомлюють проблему, часто за допомогою звертаються їхні рідні або інші свідки прояву симптомів. Тому для медиків дуже важливим є чітке і своєчасне визначення основних ознак інсульту.

Основні прояви інсульту:

  • перекошене обличчя;
  • порушення зору;
  • порушення мовлення;
  • затерпання правої чи лівої частини тіла, порушення рухів у кінцівках;
  • відчутний головний біль;
  • запаморочення.

Навіть якщо є мала підозра інсульту, потрібно якомога швидше звертатись по екстрену медичну допомогу. Своєчасна допомога — єдиноправильний шанс врятувати життя і здоров’я.

Дуже важливою у профілактиці інсульту є поведінка хворого та його близьких, а саме контроль та підтримка нормального артеріального тиску (корекція) й цукру крові, контроль рівня холестерину. Інсульт виникає найчастіше у гіпертоніків, хворих на порушення серцевого ритму та діабетиків. Таким людям потрібно пояснювати, що ліки від гіпертонії та діабету приймають не курсами, а постійно.

Дуже важливо контролювати тиск та цукор крові в осіб старше 40 років і молодших, за наявності показів. Багато аптечних мереж долучаються до соціальних ініціатив з профілактики захворювань, надаючи у своїх закладах можливість безкоштовного вимірювання артеріального тиску, а за потреби – і рівня глюкози у крові.

Хворим, які мають серцево-судинні патології, проходять специфічну терапію за призначенням кардіолога: препарати, що корегують порушення серцевого ритму, статини, препарати ацетилсаліцилової кислоти, антигіпертензивні засоби.

Пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу слід нагадувати про те, що державна програма «Доступні ліки», яку започаткували в Україні ще навесні 2017 року, дає змогу отримувати ліки безкоштовно чи з незначною доплатою. 

Від 1 квітня 2019 року Національна служба здоров’я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» і відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за електронним рецептом. Програма «Доступні ліки» дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, зокрема з первинною і вторинною профілактикою інфарктів та інсультів, діабет II типу та бронхіальну астму. Саме ці хвороби найбільше впливають на статистику смертності чи суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. 

Поради для запобігання інсульту

  1. Здорова їжа. Слід їсти свіжі овочі та фрукти та їжу з малим вмістом насичених жирів, трансжирів і холестерину. Варто зменшити споживання солі, що допоможе знизити артеріальний тиск. 
  2. Фізична активність. Ця універсальна порада щодо багатьох потенційних захворювань. У контексті запобігання інсульту вона збереже нормальну вагу та знизить рівень холестерину. Буде достатньо хоча б 4-5 разів на тиждень займатись швидкою ходьбою впродовж 30-40 хв.
  3. Відмовтеся від куріння. Ця звичка негативно впливає на кров. 
  4. Відмовтеся від алкоголюАлкоголь в організмі підвищує артеріальний тиск. 
  5. Перевіряйте рівень холестеринуКонтролювати цей показник важливо не рідше, ніж раз на 5 років. Високий рівень холестерину, зміна способу життя та консультація з лікарем допоможе зменшити ризик інсульту. 
  6. Контролюйте артеріальний тиск. Деколи важко розпізнати симптоми гіпертонії. Поговоріть із лікарем про те, як часто вам потрібно його перевіряти. Вдома, в аптеці чи у лікаря хоча б раз на день буде вдосталь.
  7. Лікуйте діабет. Якщо лікар припускає симптоми діабету, то скерує на обстеження. Регулярно перевіряйте рівень цукру в крові.
  8. Лікуйте серцеві захворювання. Вчасно обстежуйтеся та дотримуйтеся призначеного лікування.

Схожі записи