Цукровий діабет – хвороба, що вбиває неквапливо, але напевно

діабет - симптоми

Цукровий діабет (ЦД) – одна із найпоширеніших хвороб сьогодення. За розповсюдженістю захворювань у світі він займає 3 місце та поступається лише серцево-судинним та онкологічним захворюванням. 

За даними Міжнародної діабетичної федерації понад 366 млн осіб у світі хворіють на цукровий діабет. А до 2030 року їх кількість зросте до 600 млн. У нашій країні зареєстровано 1 млн 400 тис. хворих на цукровий діабет, біля 190 тис. пацієнтів потребують введення інсуліну (інсулінозалежні), із них більше 7,5 тис. дітей. Це лише зареєстровані пацієнти, тобто ті, яким установлено діагноз, а сотні тисяч людей навіть не знають про наявність у себе хвороби. Згідно статистичних припущень, справжня розповсюдженість цукрового діабету серед українців у 2-2,5 рази вища. Запізно виявлений або нелікований цукровий діабет призводить до втрати працездатності та спроможності до самообслуговування, важкої інвалідизації, а в запущених випадках – летального кінця.

Вилікувати цукровий діабет сьогодні неможливо, але можна значно сповільнити його розвиток, мінімізувати шкоду для організму та запобігти появі важких ускладнень. Але це можливо лише якщо хвороба діагностована. Особливо ефективне лікування ЦД на ранніх етапах розвитку. Та більшість хворих на цукровий діабет дізнаються про свій діагноз коли хвороба вже не те що розвинулася, а “квітне” в організмі. Тобто – на запущених етапах, коли звернутися за медичною допомогою змушують виражені симптоми, а лікування набагато менш ефективне, ніж на ранніх етапах розвитку діабету.

Цукровий діабет: що це за хвороба

Це хронічне (із яким живуть роками) захворювання, при якому організм неспроможний ефективно засвоювати вуглеводи, порушений процес їх обміну та виведення з організму продуктів неповного метаболізму вуглеводів. 

Цукровий діабет негативно впливає не на якийсь 1 орган чи їх систему, а на весь організм. В зв’язку із чим хвороба без лікування невпинно прогресує, призводить до численних важких ускладнень та небезпечна для життя.

Причини розвитку цукрового діабету

Розвивається захворювання з 2 незалежних одна від одної причин:

  1. Підшлункова залоза не виробляє інсулін (гормон, що дозволяє клітинам організму поглинати вуглеводи, найголовніший із яких глюкоза) в необхідній кількості.
  2. Клітини організму стають нечутливими до інсуліну (розвивається інсулінорезистентність) із-за чого вони стають нездатними засвоювати вуглеводи.

Підшлункова залоза може не виробляти достатню кількість інсуліну через:

  • те, що імунна система знищує клітини, що продукують інсулін (вважає їх чужорідними для організму). Поступово таких клітин стає все менше і менше, а дефіцит власного інсуліну в організмі зростає; 
  • або внаслідок рідкісних генетичних мутацій, через які інсуліну виробляється замало, але імунна система не намагається знищити клітини, що продукують інсулін.

Нечутливість клітин до інсуліну розвивається поступово, потребує тривалого часу та наявності сприяючих факторів (образу життя, зовнішнього середовища, генетичної схильності, дієти, шкідливих звичок тощо). З часом кількість клітин, нечутливих до інсуліну, невпинно збільшується – і цукровий діабет прогресує все швидше.

Які є типи цукрового діабету

Захворювання поділяють на типи в залежності від причин його появи та в зв’язку з потребою пацієнтів у використанні інсуліну (інсулінотерапії).

За причинами появи цукровий діабет поділяють на такі типи:

  • 1 типу – вроджений. Розвивається із-за того, що імунна система знищує клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін (бета-клітини). Ще з народження в організмі хворого інсулін виробляється в малих кількостях, або не виробляється взагалі. По мірі дорослішання такої людини клітин, що виробляють інсулін стає все менше, аж до повної відсутності;
  • 2 типу – набутий. Причина розвитку – інсулінорезистентність;
  • MODY-діабет. Рідкісна форма цукрового діабету, яка розвивається внаслідок генетичних мутацій, із-за яких підшлункова залоза виробляє замало інсуліну. Характерно те, що імунна система не намагається знищити клітини підшлункової залози, які продукують інсулін;
  • LADA-діабет. Рідкісна форма цукрового діабету. Остаточна причина хвороби невідома. Однак, вважають, що захворювання викликане ураженням бета-клітин підшлункової залози імунною системою організму. Це робить LADA-діабет схожим на ЦД 1 типу. Однак, при LADA-діабеті може додатково розвинутися і інсулінорезистентність, а це вже характерно для ЦД 2 типу. В зв’язку з такими особливостями виділяють LADA-діабет 1 та 2 підтипів. Особливістю що 1, що 2 підтипів є повільний та відносно гладкий перебіг хвороби. Але вона все рівно прогресує;
  • гестаційний (цукровий діабет вагітних). Розвивається винятково у вагітних. Причина – зменшення чутливості клітин організму вагітної до інсуліну внаслідок впливу на організм підвищеної концентрації гормонів, що виробляються під час вагітності. Гестаційний діабет, зазвичай, минає самостійно після народження дитини.

Цукровий діабет ще класифікують в залежності від потреби організму хворого в інсуліні. Виділяють:

  • інсулінозалежний цукровий діабет – пацієнт потребує введення препаратів інсуліну. До нього такого діабету відноситься будь-який тип хвороби, незалежно від типу, для лікування якого хворий потребує екзогенного (синтезований поза межами організму людини) інсуліну. Хворі із ЦД 1 типу однозначно є інсулінозалежним, а от пацієнти з іншими типами цукрового діабету можуть як потребувати екзогенного інсуліну, так і ні. Їх лікування може роками обмежуватися прийомом препаратів, які дозволяють інсуліну організму хворого засвоюватися його клітинами;
  • інсулінонезалежний. Пацієнт не потребує введення екзогенного інсуліну. Лікування ЦД в такому випадку направлене на те, щоб організм хворого якомога краще та довше засвоював власний інсулін.

В залежності від типу цукрового діабету залежить і його лікування. Воно завжди індивідуальне.

Чим небезпечний цукровий діабет

Захворювання протікає прогресивно. Його перебіг нагадує формування сніжного кому – чим довше пацієнт хворіє і чим довше хвороба не лікована, тим важчий перебіг ЦД та гірший стан пацієнта. Але своєчасно і правильно підібране лікування дозволяє значно сповільними перебіг діабету, дає можливість жити повноцінним життям.

Цукровий діабет небезпечний, насамперед, своїми ускладненнями. Для конкретного хворого передбачити усі їх, та коли вони розвинуться неможливо. Частина ускладнень ЦД можуть не розвиватися дуже довго і прогресувати тривало, частина – розвиваються швидко, чим особливо небезпечні, швидко прогресують та можуть нести загрозу життю. Інші ускладнення ЦД спроможні тривало ніяк не проявлятися, але якщо вже дали про себе знати, то розвиваються стрімко і можуть бути вкрай небезпечними для життя. Такі особливості перебігу роблять цукровий діабет дуже підступним і непередбачуваним захворюванням.

Ускладненнями ЦД є:

  • гіпоглікемія – стан коли рівень глюкози в організмі занадто низький. Без негайного лікування призводить до гіпоглікемічної коми та смерті;
  • гіперглікемія – стан коли рівень глюкози в організмі надмірно високий. Стан потребує якомога швидшого лікування. Тривала гіперглікемія призводить до коми та летального кінця;
  • діабетична ретинопатія – патологія сітківки очей. Призводить до погіршення та навіть повної утрати зору;
  • діабетична нефропатія – захворювання нирок з прогресивним перебігом (стан нирок невпинно погіршується). У хворих поступово знижується функція нирок і розвивається ниркова недостатність. Запущена нефропатія небезпечна для життя;
  • серцево-судинні захворювання: гіпертонія, атеросклероз судин, ішемічна хвороба серця, тромбози судин, інфаркт та інсульт. Хоч напряму ЦД не викликає вказані захворювання, але значно сприяє їх розвитку та погіршує перебіг, якщо вони вже мали місце у хворого;
  • діабетична нейропатія – порушення функції нервових клітин із-за впливу продуктів неповного метаболізму вуглеводів, недостатнього кровопостачання нервів. Вражає як периферичні нерви, так і головний та спинний мозок;
  • синдром діабетичної стопи – специфічні патологічні зміни, які призводять до незворотних змін в нозі (в першу чергу в стопі). Без лікування призводить до ампутації частин ноги, а у запущених випадках – до летального кінця;
  • численні види патологічних змін шкіри, волосся, суглобів.

У хворих на цукровий діабет ослаблена захисна функція імунної системи, тому ризик розвитку інфекційних хвороб у таких людей значно вищий, ніж у здорових. Усі інфекційні хвороби в осіб із ЦД протікають важче, ніж у тих, хто не хворіє на діабет. 

У пацієнтів із цукровим діабетом ослаблені процеси регенерації. Із-за чого періоди відновлення після хвороб у цих людей довші, а травми загоюються гірше та повільніше. Хворі на ЦД завжди в групі високого ризику розвитку гнійних захворювань, які протікають важче, ніж у осіб, у яких немає цукрового діабету.

Цукровий діабет – підступне та багатофакторне захворювання, яке вражає весь організм. Особливо небезпечні ускладнення ЦД. Багато з них можуть призвести до важкої інвалідизації та летального кінця. Тому цукровий діабет необхідно виявляти та лікувати якомога швидше, а не кидати перебіг хвороби на самоплив.

Автор – Кислиця Євген Володимирович, хірург відділення гнійної хірургії та діабетичної стопи Кропивницької міської лікарні швидкої медичної допомоги.

Схожі записи