Ністагм або тремтіння очей

Ністагм або тремтіння очей

Ністагм — це мимовільні ритмічні рухи очима з боку в бік, вгору-вниз або по колу, тобто це стан, коли ви не можете контролювати рухи очей. Такі рухи очей можуть викликати проблеми із зором, сприйняттям глибини, балансом і вашою координацією.Частіше вражається два очних яблука.

Види ністагму

Ністагм вражає як дорослих, так і дітей. Розрізняють два типи тремтіння очей: 

 • Вроджені  (дитячий ністагм) – симптоми починають проявляти у віці від 6 тижнів до 3 місяців. Обидва ока малюка можуть рухатися з боку в бік, основним симптомом є затуманення зору. 
 • Набуті  – зустрічається більше у дорослому віці. Часто ністагм може негативно впливати на роботу мозку, очей або вух і попереджати про захворювання. Проте, іноді тремтіння очей може бути пов’язане через вживання алкоголю та наркотиків. Дорослі, які мають ністагм, часто описують свій зір як хиткий.

Також варто додати, що існують ще окремі види ністагму, які пов’язані власне із рухом очей:

Рухи можуть бути різними. Ваші очі можуть:
 • Ривковий ністагм — дрейфувати в одному напрямку, а потім посмикуйтеся в протилежному напрямку, щоб виправити.
 • Маятниковий ністагм — дрейф вперед і назад рівномірним маятникоподібним рухом.

Що викликає ністагм (тремтіння очей)?

Важливо розуміти, що ністагм може бути одним із симптомів захворюванням. Як ми згадували раніше, що ністагм може бути як вроджений, так і набутий. Зазвичай тремтіння очей може:

 • Передаватися від батьків;
 • Інші проблеми з очима, такі як катаракта або косоокість;
 • Бути пов’язане із захворювання (інсульт, розсіяний склероз);
 • Травми голови;
 • Альбінізм (відсутність пігменту шкіри);
 • Проблеми з внутрішнім вухом;
 • Вживання ліків;
 • Вживання алкоголю або наркотиків.

Симптоми ністагму (тремтіння очей)

Основним та поширеним симптомом, який відчувають люди з ністагмом, є осцилопсія, або ілюзорне відчуття, що нерухомий зоровий світ рухається.

Коли ністагм пов’язаний із проблемою вестибулярної системи внутрішнього вуха або мозку, майже завжди присутні запаморочення або втрата рівноваги. Ністагм зазвичай також супроводжується нечіткістю зору, на додаток до різкості зору.

Чи можна вилікувати ністагм?

Якщо у вас розвинувся ністагм у дорослому віці, існують прості кроки, які ви можете зробити для зменшення його наслідків. Іноді може допомогти просто припинення прийому ліків або відмова від вживання алкоголю чи наркотиків. Деякі препарати можуть полегшити симптоми у дорослих, хоча вони можуть не бути ефективними у дітей.

Також корисно носити правильні контактні лінзи або окуляри для покращення зору. Це не лікує ністагм, але може допомогти з іншими проблемами очей, які можуть погіршити ситуацію.

У деяких випадках операція на очних м’язах може бути варіантом. Головна мета полягає в полегшенні нахилу голови, який часто виникає з ністагмом. Іноді така операція також може покращити зір.

Поради для тих, хто має ністагм

Є кілька речей, які ви можете зробити вдома, щоб полегшити боротьбу з тремтінням очей. Використовуйте книги з великим шрифтом та збільшуйте розмір екрана на комп’ютері, планшеті та телефоні. Забезпечте більше освітлення, що також може покращити зір.

Якщо у вашої дитини є ністагм, заохочуйте її рухатися більше очима. Наприклад, ви можете обрати великі та яскраві іграшки, або ті, які створюють звук та мають унікальну текстуру. Навчіть вашу дитину тримати книги близько до очей, нахиливши голову. Дозвольте їм носити капелюх або затемнені окуляри, навіть у приміщенні, щоб зменшити відблиски. Обговоріть з учителем вашої дитини можливості полегшення навчання в школі. Для них може бути важко ділитися книгами чи паперами. Дозвольте їм обирати місце для сидіння, щоб вони могли краще бачити дошку та вчителя.

Використанні джерела:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22064-nystagmus

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/nystagmus

https://www.webmd.com/eye-health/nystagmus

Схожі записи