Диплопія (подвійне бачення)

Диплопія (подвійне бачення)

Що таке диплопія? Диплопія або подвійне бачення – стан, коли ви спостерігаєте одночасно два зображення одного об’єкта. Це явище відоме як подвійне бачення або диплопія. Подвійне бачення зазвичай є тимчасовою проблемою, але також може служити ознакою серйозних захворювань. Важливо негайно звернутися до вашого медичного працівника, якщо ви помічаєте подвійне бачення. Подвійне бачення може вплинути на будь-кого, але найчастіше вона зустрічається у дорослих старше 60 років.

Монокулярна проти бінокулярної диплопії

Ваше подвійне бачення лікар зазвичай розподіляє на дві категорії: 

 • на монокулярне (з одного ока): виникає, коли ви використовуєте лише одне око одночасно, що може виявлятися у вигляді тіні.
 • бінокулярне (з обох очей): спостерігається, коли обидва очі відкриті одночасно, але вона зникає, якщо закрити одне око; бінокулярна диплопія зазвичай виникає внаслідок нерівності очей.

Горизонтальна проти вертикальної диплопії

Якщо у вас бінокулярна диплопія, подвійне бачення може проявлятися вертикально (зверху вниз) або горизонтально (з боку в бік). Це залежить від причини вашої диплопії та того, як (або чому) ваші очі нерівні.

Поширені причини та види диплопії (подвійного бачення)

Існує багато причин, які можуть спричиняти подвійне бачення, серед яких можуть бути проблеми в самому оці (рогівка або кришталик). Інші причини можуть включати дефекти в роботі м’язів або нервів, що відповідають за рух та функції очей, а також відхилення в мозковій діяльності. Деякі з цих причин можуть бути незначними, наприклад, астигматизм, тоді як інші можуть бути серйозними для здоров’я, наприклад, аневризма або інсульт.

Подвійне бачення пов’язане із рогівкою

Рогівка – це прозорий шар, що покриває передню частину ока і має функцію фокусувати вхідне світло в око. Проблеми з рогівкою можуть призвести до її деформації, що може викликати подвійне бачення. До цих проблем відносяться:

 • Астигматизм;
 • Сухість очей;
 • Інфекції, такі як оптичний лишай або оптичний герпес;
 • Рубці, що виникають внаслідок захворювань, травм або інфекцій.

Подвійне бачення пов’язане з кришталиком

Кришталик в оці співпрацює з рогівкою, щоб фокусувати вхідне світло на сітківку (задню частину ока). Катаракта – це помутніння кришталика, яке зазвичай виникає з віком. Її можна видалити в амбулаторних умовах.

Подвійне бачення пов’язане з очними м’язами

У вашій очній ямці є шість м’язів, які відповідають за рух очей. Проблеми з цими м’язами, такі як слабкість або параліч, можуть спричиняти неспроможність ока рухатися синхронно з іншим оком. Проблеми з очними м’язами включають:

 • Хвороба Грейвса
 • Косоокість
 • Стан ослаблення або паралічу м’язів очей

Подвійне бачення пов’язані з нервами

Деякі захворювання, такі як діабет або розсіяний склероз, можуть пошкодити нерви, які контролюють рух очей, що може викликати подвійне бачення.

Подвійне бачення пов’язані з мозком

Порушення в окремих частинах мозку, які відповідають за обробку візуальної інформації, можуть призвести до подвійного бачення. Деякі захворювання мозку (аневризма або пухлина) можуть викликати цей стан.

Подвійне бачення, спричинене гігантоклітинним артеріїтом

Гігантоклітинний артеріїт (також відома як хвороба Гортона, «скроневий артеріїт») може призвести до подвійного бачення, оскільки він може впливати на кровопостачання в районі очей. Це захворювання може також викликати інші симптоми, такі як втрата зору або головні болі.

Симптоми диплопії 

 • Один або обидва ока не збігаються в одну точку («блудний» або «косий» погляд);
 • При русі очей ви відчуваєте біль;
 • Біль навколо очей (у скронях або над бровами);
 • Головний біль;
 • Ви відчуваєте нудоту;
 • Ви відчуваєте слабкість у ваших очах;
 • Навислі повіки.

Як перевірити чи у вашої дитини подвійне бачення?

Часто діти не можуть самі визначити, чи двоїться в очах, нижче описані основні ознаки, які допоможуть дізнатися вам чи ваша дитина може мати проблеми із зором:

 • звужує або примружує очі, щоб спробувати краще бачити;
 • закриває одне око, щоб краще бачити;
 • повертає голову незвичним способом (наприклад, нахиляє голову);
 • дивиться на вас збоку, а не вперед.

Лікування двоїння в очах

Після встановлення всіх можливих причин подвійного бачення ваш офтальмолог або лікар загальної практики зможуть порадити найкращий метод лікування. У багатьох випадках для розв’язання проблеми подвійного бачення можуть бути застосовані прості методи, такі як вправи для очей, носіння пов’язки на оці, або корекція зору за допомогою окулярів чи контактних лінз. Проте, деякі захворювання, що призводять до подвійного бачення, можуть вимагати хірургічного втручання.

Використані джерела:

https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/eyes-and-vision/double-vision/causes.html

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22203-diplopia-double-vision

https://www.webmd.com/eye-health/double-vision-diplopia-causes-symptoms-diagnosis-treatment

https://www.nhs.uk/conditions/double-vision/

Схожі записи