Проста жовтяниця чи атрезія жовчовивідних шляхів?

Проста жовтяниця чи атрезія жовчовивідних шляхів

Біліарна атрезія — поширена хвороба у дітей, яка впливає на жовчні протоки. При повному блоці цих протоків рекомендується оперативне втручання для відновлення нормального відтоку жовчі. Однак, навіть при швидкому втручанні, можуть виникнути ускладнення, такі як ураження внутрішньопечінкових жовчних протоків та хронічне ураження печінки. 

Якщо не почати лікування біліарної атрезії вчасно, це може призвести до розвитку цирозу печінки, портальної гіпертензії протягом кількох місяців життя, печінкової недостатності та передчасної смерті у віці близько 1 року.

Єдиним методом лікування цієї хвороби є хірургічна процедура Касаї. Найкраще оперувати немовлят у віці 1-2 місяці, оскільки після цього прогноз здоров’я погіршується.

Будь-яке немовля, яке має жовтяницю у віці більше 2-х тижнів, має пройти скринінг на наявність холестазу, включаючи рівень загального та прямого білірубіну. Атрезія жовчних шляхів є рідкісним, але серйозним захворюванням, яке характеризується відсутністю або закупоркою жовчних проток, які несуть жовч від печінки до тонкої кишки. Без належного відтоку жовчі жовч накопичується в печінці, викликаючи її пошкодження та жовтяницю.

На відміну від простої жовтяниці, атрезія жовчовивідних шляхів не проходить сама по собі й вимагає медичного втручання.

Якщо немовля має жовтяницю, темну сечу та білий кал, негайно потрібно проконсультуватися з дитячим хірургом-гепатологом для діагностики атрезії жовчовивідних шляхів та невідкладного проведення операції Касаї.

Більшість дітей, які не пройшли процедуру Касаї, будуть потребувати трансплантації печінки у віці до 1-го року. Навіть за умови оптимального лікування у 50% дітей розвинеться цироз та буде необхідна трансплантація печінки, тому лікування атрезії жовчовивідних шляхів проводиться виключно у високоспеціалізованих дитячих хірургічних клініках із центром трансплантології.

Важливо проконсультуватися з лікарем для правильного діагнозу, якщо у новонародженого є ознаки жовтяниці. Він оцінить симптоми, проведе необхідні тести та встановить основну причину жовтяниці, щоб призначити відповідне лікування.

Дмитро Грицак – Дитячий хірург, завідувач відділенням трансплантологіі у Перше медичне об’єднання Львова.

Схожі записи