Профілактика вірусного гепатиту. Як зменшити ризик розвитку та передачі

профілактика гепатиту

Гепатит, спричинений вірусами, призводить до запалення та ушкодження клітин печінки через інфекцію, а також зловживання алкоголем і ожиріння. 

Тривалий процес ураження печінки може призвести до поступового розвитку печінкової недостатності, при якій порушуються всі функції печінки, зокрема:

 • регулювання обміну вуглеводів (глюкози);
 • синтез білків, включаючи ті, що відповідають за згортання крові;
 • утворення жовчних кислот, необхідних для перетравлювання і всмоктування жирів з їжі;
 • знешкодження токсичних речовин;
 • порушення обміну жовчного пігменту білірубіну, що може призвести до пожовтіння склери очей, а пізніше і всього тіла, а також до темного забарвлення сечі.

Чи можна вилікуватися від гепатиту?

Більшість людей з гострим гепатитом не потребує лікування, оскільки організм самостійно позбавляється від інфекції протягом 6 місяців. Якщо вірус не зникне через 6 місяців, це означає, що гепатит перейшов у хронічну форму. Хронічний вірусний гепатит B та C лікують противірусними препаратами. У випадку гепатиту C, у людей, які вперше отримують противірусне лікування, в 90% випадків можливе повне вилікування.

Коли звернутися до лікаря?

Слід звернутися до лікаря, якщо у вас існує ризик зараження гепатитом, зокрема, якщо ви мали контакт з інфікованою кров’ю, споживали воду або їжу, яка могла бути забрудненою вірусом, або мали незахищений статевий контакт з інфікованим партнером.

Своєчасний візит до лікаря дозволить вчасно почати лікування та уникнути можливих ускладнень. Лікар проведе діагностику, включаючи тестування на віруси гепатиту та інші необхідні дослідження, та призначить необхідну терапію в залежності від виявленої причини та стану печінки.

Профілактика гепатиту

Лікарі рекомендують регулярно проходити обстеження на гепатити A, B і C, особливо тим, хто входить до групи підвищеного ризику. Призначені фахівці регулярно проводять скринінг на гепатити B і C під час вагітності.

Важливо знати, що гепатити A та E передаються найчастіше через їжу та воду, які контактували з фекаліями людини, яка має вірус. 

Як зменшити ризик розвитку гепатитів A та E:

 • мийте ретельно рук після туалету та перед їдою;
 • повне приготування та зберігання їжі у правильних санітарних умовах;
 • пиття бутельованої води під час подорожі;
 • уникайте або очищуйте від шкірки фрукти та овочі, що можуть бути вимиті або вирощені у не дезінфікованій воді;

Також ви можете запитати свого лікаря про вакцину проти гепатиту A, особливо якщо ви плануєте подорожувати у регіон, де поширений цей вірус.

Як зменшити ризик розвитку та передачі гепатитів B, C та D:

 • використовувати під час сексу презерватив тощо;
 • уникайте спільного використання зубних щіток, бритв і манікюрних інструментів;
 • переконайтеся, що все обладнання для татуювань або акупунктури стерильне.

Люди з високим ризиком зараження гепатитом B можуть запитати свого лікаря про вакцинацію, але нині не існує щеплення проти гепатиту C.

Важливо, що для людей з ВІЛ важливо вживати заходи для запобігання зараженню та передачі гепатиту, проходити всі медичні огляди та дотримуватися плану лікування.

Якщо ви підозрюєте, що у вас гепатит, необхідно звернутися за медичною допомогою. Медичний працівник проведе діагностику та порадить щодо лікування, щоб зменшити ризик ускладнень та уникнути передачі вірусу.

Схожі записи