Що таке синдром неспокійних ніг?

синдром неспокійних ніг

Синдром неспокійних ніг (СНН), також відомий як хвороба Вілліса-Екбома, що є неврологічним розладом та викликає неприємні або дискомфортні відчуття у ногах та непереборне бажання рухати ними. 

Симптоми зазвичай посилюються ввечері або вночі, і вони часто є найбільш виразними під час відпочинку. СНН може серйозно впливати на якість сну, ускладнюючи засинання або повернення до сну після пробудження. Рухи ногами або ходьба зазвичай полегшують дискомфорт, але відчуття часто повертаються, як тільки рух припиняється.

У цій статті ви зможете дізнатися поради по догляду за собою та зміни способу життя, що зможуть допомогти полегшити симптоми синдрому неспокійних ніг.

Ознаки та симптоми синдрому неспокійних ніг

Головним проявом синдрому неспокійних ніг є непереборне бажання рухати ногами. Це також може викликати дискомфортне чи неприємне відчуття в стопах, литках і стегнах. Ці відчуття часто збільшуються ввечері або вночі й іноді можуть впливати на руки. СНН також пов’язаний із несвідомими спазмами ніг і рук, відомими як періодичні рухи кінцівок. У деяких людей симптоми синдрому неспокійних ніг проявляються час від часу, в інших — щоденно. Ці прояви можуть бути легкими або важкими. У важких випадках СНН може суттєво заважати й повністю змінювати звичну повсякденну активність людини.

Синдром неспокійних ніг може призводити до таких проявів:

Іноді можуть відчуватися ремісії — періоди, коли симптоми стають менш помітними або зникають на декілька тижнів або місяців, переважно на початкових етапах розладу. Однак симптоми, як правило, повертаються з часом і можуть ставати більш вираженими.

Ці відчуття можуть характеризуватися як:
 • Повзучість
 • Тягнення
 • Пульсація
 • Поколювання
 • Свербіж
 • Відчуття електричного струму

Іноді ці відчуття складно у словах описати. Люди, у яких розвивається синдром неспокійних ніг, зазвичай не відчувають це як м’язовий спазм чи оніміння, проте вони постійно описують це як просто бажання рухати ногами.

Причини синдрому неспокійних ніг

Синдром неспокійних ніг у більшості випадків виникає без відомої причини, відомий як первинний або ідіопатичний. Ймовірно, це має генетичний сімейний зв’язок. Деякі неврологи вважають, що симптоми можуть бути пов’язані з хімічною речовиною, дофаміном, яка регулює рухи м’язів.

У окремих випадках синдром може бути наслідком інших захворювань, таких як залізодефіцитна анемія чи ниркова недостатність (вторинний синдром). Також існує зв’язок між вагітністю та цим синдромом: близько 1 з 5 вагітних відчувають ці симптоми в останні три місяці вагітності, хоча точні причини цього явища ще не повністю з’ясовані. В багатьох випадках синдром зникає після пологів.

Хто найчастіше страждає від синдрому неспокійних ніг?

Синдром неспокійних ніг — це загальний стан, що може з’явитися у кожного протягом життя. Але жінки страждають від цього стану удвічі частіше, ніж чоловіки. В середньому вік вважається більш ризикованим, проте симптоми можуть виникнути на будь-якому етапі життя, включаючи дитинство.

Однак іноді СНН супроводжує інші умови, такі як:

 • Периферична нейропатія (пошкодження нервів рук і ніг);
 • Дефіцит заліза;
 • Ниркова недостатність;
 • Стани спинного мозку (пошкодження спинного мозку або травма можуть призвести до СНН; анестезія спинного мозку, як от спинномозкова блокада, також може підвищити ризик розвитку цього синдрому);
 • Хвороба Паркінсона. 

Лікування синдрому неспокійних ніг

У легких випадках синдрому неспокійних ніг, які не пов’язані з іншими проблемами здоров’я, можна обійтися без ліків, а лише змінити деякі речі у способі життя:

 • Створіть ритуал перед сном та регулярний графік сну та уникання вживання алкоголю та кофеїну пізно ввечері.
 • Припиніть курити.
 • Займайтеся помірною, але регулярною фізичною активністю.
 • Масажуйте ноги або приймайте теплу ванну.
 • Прикладайте грілку або пакет з льодом.
 • Використовуйте обгортання для ніг, спеціально розроблені для людей з СНН, або вібраційні подушечки на задню поверхню ніг.
 • Виконуйте аеробні вправи та вправи на розтяжку ніг помірної інтенсивності.
 • Якщо ваші симптоми серйозніші, можуть знадобитися ліки для контролю рівня дофаміну та заліза в організмі.

У разі, якщо СНН викликаний залізодефіцитною анемією, препарати заліза можуть бути єдиним необхідним лікуванням для подолання симптомів.

Ускладнення

Всупереч, що синдром неспокійних ніг не призводить до серйозних захворювань, його симптоми можуть бути ледь помітними або надзвичайно обтяжливими. Багатьом людям із СНН важко заснути або заспокоїтися для сну.

У важких випадках синдрому може суттєво погіршити якість життя та спричинити депресію. Безсоння може призвести до надмірної сонливості вдень, а сам синдром неспокійних ніг може перешкоджати належному відпочинку.

Схожі записи