Як позбутися солей (оксалатів кальцію)?

Як позбутися солей (оксалатів кальцію)?

Камені в нирках найчастіше утворюються через кристали оксалату кальцію. Оксалат – це речовина, яка міститься в листових овочах, бобових та іншій зелені. Коли він поєднується з кальцієм, тоді є ризик утворення кристалів. Якщо в організмі забагато оксалатів або замало сечі, ці кристали збираються й перетворюються на камені.

Камені в нирках можуть спричиняти сильний біль та інші проблеми, наприклад, інфекції сечовивідних шляхів. Але часто їх можна уникнути, змінивши харчування – читайте далі, щоб дізнатися про це детальніше.

Як оксалат сприяє утворенню каменів у нирках?

Після перетравлення їжі організм використовує корисні речовини, а непотрібні відходи надходять у кров, звідки нирки їх виводять із сечею.

Якщо в сечі занадто багато відходів і замало рідини, можуть утворюватися кристали. Вони злипаються, створюючи тверді утворення – камені в нирках. Оксалат – одна з речовин, що сприяє цьому процесу, особливо коли його надто багато або він поєднується з кальцієм під час утворення сечі.

Основні симптоми

Камені в нирках можуть довго не давати про себе знати. Але коли вони починають рухатися сечовивідними шляхами, з’являється сильний біль. 

Ознаки кристалів оксалату кальцію в сечі:

  • гострий, хвилеподібний біль у боці та спині,
  • дискомфорт або біль під час сечовипускання,
  • кров у сечі (червоний, рожевий або коричневий відтінок),
  • каламутна сеча з неприємним запахом,
  • часті й раптові позиви до сечовипускання,
  • нудота, блювання,
  • лихоманка та озноб (якщо є інфекція).

Поради, які допоможуть зменшити солі в нирках:

  • Пийте достатньо води. Рідина розбавляє і збільшує об’єм речовин, що утворюють камені в сечі, що робить їх менш схильними до кристалізації (рекомендовано випивати 2 літри води на день).
  • Збільште споживання лимонної кислоти. Вона поєднується з кальцієм у сечі, зменшуючи ризик нових каменів, і запобігає збільшенню вже наявних (джерела – цитрусові: лимони, лайми, апельсини, грейпфрути;додавайте лимонний або лаймовий сік у воду для кращого ефекту).
  • Обмежте продукти з високим вмістом оксалатів. Оксалати можуть зв’язувати кальцій і сприяти утворенню каменів. Проте ці продукти корисні, тож сувора дієта рекомендована лише людям із гіпероксалурією. Перед змінами в раціоні проконсультуйтеся з лікарем.
  • Уникайте високих доз вітаміну С. Дослідження показують, що добавки вітаміну С подвоюють цей ризик у чоловіків середнього віку. Вітамін С з їжі, як-от цитрусових, не має такого ефекту.
  • Не уникайте кальцію. Дослідження показують, що дієта з 1200 мг кальцію на день може зменшити ризик утворення каменів на 50%. Кальцій зв’язує оксалати, запобігаючи їх накопиченню в нирках. (Хороші джерела – молоко, сир, йогурт. Добова норма: 1000 мг для дорослих, 1200 мг для жінок 50+ і людей 70+).
  • Зменште споживання солі. Надлишок натрію підвищує виведення кальцію із сечею, що сприяє їх утворенню. Уникайте оброблених і пакетованих продуктів, щоб знизити споживання солі (рекомендована норма – до 2300 мг натрію на день, але більшість людей можуть споживати більше).
  • Збільште споживання магнію. Магній може зменшити всмоктування оксалатів у кишківнику. (Добова норма – 420 мг. Харчові джерела: авокадо, бобові, тофу. Для кращого ефекту споживайте магній разом з продуктами, багатими на оксалати).
  • Зменште споживання тваринного білка. Тваринні білки також багаті на пурини, які розщеплюються до сечової кислоти й сприяють утворенню сечокислих каменів. Рослинна їжа має менше пуринів і є кращим варіантом.
Використані джерела:

https://www.healthline.com/health/calcium-oxalate-crystals

https://www.health.harvard.edu/blog/5-things-can-help-take-pass-kidney-stones-2018030813363

https://www.kidney.org/kidney-topics/calcium-oxalate-stones


Схожі записи