Ознаки зневоднення: чи п’єте ви достатньо води?

Зневоднення

Зневоднення може впливати на рівень вашої енергії та психічний стан, а у важких випадках навіть становити загрозу для життя. Забезпечення належного рівня гідратації має важливе значення для загального стану вашого організму. Без води клітини не можуть нормально функціонувати, тому людина може протриматися без рідини лише протягом кількох днів.

Через те, що більшість людей не отримують достатню кількість води, можливе хронічне зневоднення. Крім того, такі стани, як діарея, блювота та надмірне потовиділення, можуть призвести до гострого або короткочасного виснаження. Важливо розрізняти перші симптоми та ознаки виснаження та зневоднення як у дорослих, так і у дітей.

Основні ознаки зневоднення:

Втома

Якщо ви зневоднені, ви можете почуватися втомленими більше, ніж зазвичай, адже зневоднення переважно впливає на здоров’я людини в цілому, особливо якості сну та фізичної витривалості. 

Темний колір сечі та низький рівень сечовиділення

Зазвичай, якщо ви п’єте недостатню кількість води, то ваша сеча буде темнішого кольору (здоровий колір сечі — блідо-жовтий).Також ознака кольору може вказувати на те, що ваше тіло зберігає більше води й не виводить її сечею. З цієї причини сеча стає більш концентрованою з продуктами життєдіяльності організму, такими як натрій і сечовина.

Зважайте на те, що колір сечі може залежати від вживання ліків.

Сухість шкіри, зниження її еластичності та тріщини на губах

Найпоширеніша та явна ознака це сухість вашої шкіри, губ. Важливо зауважити, що сухість шкіри та потріскані губи можуть свідчити про різні захворювання, тому належить встановити правильний діагноз, особливо у випадках, навіть при вживанні достатньої кількості води.

Лікар може використати тест на тургор шкіри для оцінки гідратації організму людини. Суть тесту полягає в захопленні шкіри на нижній частині руки або живота між двома пальцями, а потім у відпусканні її через кілька секунд. Отож у випадку належної гідратації, зволожена шкіра швидко повертається у своє звичайне положення. У той час, коли шкіра зневоднена, вона залишається в “наметовому” стані й потребує значно більше часу для відновлення.

Зниження тургору шкіри зазвичай свідчить про ступінь зневоднення, який може варіювати від помірного до важкого.

Головний біль

Однією із багатьох причин головного болю може бути те, що ви не отримуєте достатньої кількості води. Одна з теорій дослідження цієї ознаки полягає в тому, що виснаження рідини в організмі призводить до розтягування кровоносних каналів у мозку, що призводить до головного болю.

Легке запаморочення (непритомність)

Зневоднення може викликати запаморочення, наприклад, коли ви встаєте. Зневоднення може призвести до ортостатичної гіпотензії (зниження артеріального тиску, коли ви стоїте або сидите). Таке явище поширене серед старших людей.

Прискорене серцебиття

Зневоднення вашого організму може негативно впливати на здоров’я серця (прискорене серцебиття, відчуття стукоту, тріпотіння або нерегулярне серцебиття).

Низький кров’яний тиск

Якщо людина значно зневоднена, то вона має низький артеріальний тиск. Недостатня кількість рідини в організмі спричиняє низький об’єм крові. Коли об’єм крові зменшується, організм компенсує це збільшенням частоти пульсу і дихання, а також зниженням артеріального тиску. Зневоднення особливо небезпечне для людей, які мають інтенсивне фізичне навантаження спекотну пору року. 

Погана концентрація уваги

Недостатня кількість вживання рідини може негативно вплинути на роботу мозку і знизити вашу здатність до концентрації. Сильне зневоднення може призвести до зміни психічного стану, що може виглядати як розгубленість і гнів.

Симптоми та ознаки зневоднення у немовлят і дітей

У немовлят або дітей, які вживають недостатню кількість рідини можуть проявлятися симптоми порівняно з дорослими, тому це часто ускладнює визначення цього діагнозу.

Діти та немовлята є більш чутливими до зневоднення, яке може бути викликане діареєю, лихоманкою та блюванням. Це пов’язано з тим, що у дітей кращий метаболізм, і вони втрачають більше рідини щоденно, ніж дорослі 

Поширені ознаки зневоднення:
 • рідше сечовипускання (зміна менш ніж шість підгузків на день);
 • знижена активність;
 • кількість сліз зменшена;
 • сухість язика та губ;
 • западання тім’ячка на голові немовляти;
 • діарея/запор;
Важкий ступінь зневоднення:
 • сильна збудливість;
 • висока втома;
 • запалені очі;
 • відчуття холоду, бліді руки та ноги,
 • зморшкувата шкіра;
 • обмежене сечовипускання (менш ніж два рази на день відвідування туалету);
 • низький кров’яний тиск;
 • прискорене серцебиття;
 • зміна психічного стану.

Якщо ваша дитина має ознаки зневоднення, зверніться за порадою до педіатра.

Вживання більшої кількості води

Існує багато причин зневоднення, поширеними причинами можуть бути: діарея, блювота та підвищена температура.

У випадку захворювання важливо відновлювати втрачену рідину, споживаючи воду або інші напої, включаючи електролітні розчини.Також не забувайте вживати продукти з високим вмістом рідини, наприклад, супів та фруктів.

Більшість людей можуть задовольнити свої потреби просто споживаючи воду, але також враховуються інші напої, такі як кава, чай і газована вода, а також харчові продукти, такі як фрукти та овочі тощо (вони теж джерела рідини).

Важливо також розуміти, що потреба у вживанні певної кількості рідини залежить від самої особи та різноманітних факторів, таких як рівень активності, маса тіла, стан вагітності та грудного вигодовування, а також навколишнє середовище.

Люди, які проживають у теплих кліматах, часто відчувають потребу у більшій кількості води, особливо це стосується вагітних жінок та тих, хто годує грудьми. Спортсмени чи ті, хто виконує фізично важку роботу, також мають збільшену потребу у воді в порівнянні з середньостатистичною людиною.

Для багатьох людей задоволення спраги вважається логічним підходом для забезпечення достатнього вживання води. Однак важливо зауважити, що відчуття спраги може бути ненадійним показником потреби випити води. 

Рекомендована кількість вживання води:

Дорослі жінки: 2-2,7 літра на день.

Дорослі чоловіки: 2,5-3,7 літра на день.

Якщо ви відчуваєте проблеми зі зневодненням, то краще звернутися до лікаря.

Використані джерела:

https://www.healthline.com/health/how-to-tell-if-youre-dehydrated?utm_source=ReadNext

Схожі записи