Які наслідки надмірної ваги для здоров’я?

надмірна вага

Безумовно, що здорова вага сприяє неперервному та ефективному функціонуванню кісток, м’язів, мозку, серця та інших органів протягом багатьох років. Натомість надмірна вага, особливо ожиріння, негативно впливає на майже всі аспекти здоров’я. Ожиріння — це складне захворювання, пов’язане з надмірною кількістю жиру в організмі. Воно збільшує ризик розвитку діабету, хвороб серця та певних видів раку через механічне перенавантаження тіла та складні зміни в гормонах і метаболізмі. 

Симптоми надмірної ваги

Для того, щоб визначити чи ви маєте ви надмірну вагу, скористайтеся індексом маси тіла (ІМТ). Як обчислити ІМТ? Формула: ІМТ = маса (кг) / (зріст* зріст)(м). 

Порівняйте свої результати із таблицею, яка зазначена нижче:

ІМТ Стан ваги
Нижче 18,5Недостатня вага
18.5-24.9 Здорова вага
25,0-29,9Надмірна вага
30,0 30,0 вище ожиріння

Як ожиріння впливає на організм?

Нервова система 

Ожиріння значно підвищує ризик інсульту, який виникає, коли кров перестає надходити до мозку.

Дихальна система 

Зайвий жир на шиї може звужувати дихальні шляхи, ускладнюючи ваше дихання вночі, що викликає апное уві сні. При цьому стані дихання може перериватися на короткі проміжки часу.

Травна система 

Надмірна вага підвищує ризик гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ), коли шлункова кислота потрапляє в стравохід. Воно також збільшує ризик утворення каменів у жовчному міхурі. Також цей жир навколо печінки може спричинити її пошкодження та навіть печінкову недостатність.

Серцево-судинна система

У людей з надмірною вагою та ожирінням серце працює інтенсивніше, щоб перекачувати кров, що  призводить до підвищення артеріального тиску (гіпертонії). Високий тиск може збільшувати ризик серцевого нападу та інсульту, а також спричинити хронічну хворобу нирок.

Ендокринна система 

Надмірна вага може зробити клітини організму несприйнятливими до інсуліну (гормону, який переносить цукор з крові до клітин для отримання енергії). Це призводить до інсулінорезистентності, коли цукор не засвоюється клітинами.

Репродуктивна система 

Ожиріння може ускладнити зачаття, знизити рівень тестостерону і збільшити ризик ускладнень під час вагітності.

Скелетна та м’язова системи 

Ожиріння може знизити щільність кісткової тканини та м’язову масу. Це підвищує ризик переломів, фізичної інвалідності та погіршення загального стану здоров’я. Надмірна вага також чинить надмірний тиск на суглоби, викликаючи біль і скутість.

Шкіра

Висипання можуть виникати в місцях жирових складок. Може розвинутися стан, відомий як акантоз, який характеризується потовщенням і зміною кольору шкіри в складках. 

Психічне здоров’я 

Ожиріння пов’язане з підвищеним ризиком депресії, низькою самооцінкою та іншими психічними розладами. Люди з ожирінням можуть відчувати погіршення самопочуття, негативні емоції та психопатологічні симптоми. 

Причини появи надмірної ваги та ожиріння

Зазвичай зайва вага виникає, коли ви отримуєте більше калорій, ніж спалюєте під час щоденної діяльності та фізичних вправ. Ваше тіло зберігає ці зайві калорії у вигляді жиру. Часто причиною ожиріння є розлади харчування. Люди споживати більше калорій, перш ніж відчути ситість, або їсти більше через стрес чи хвилювання. Також інша поширена причина набору зайвої ваги є малорухливий спосіб життя. 

Коли звернутися до лікаря?

Якщо ви стурбовані своєю вагою, тому що відчуваєте дискомфорт, який призводить до проблем зі здоров’ям та поганого самопочуття – обов’язково зверніться до свого лікаря. 

Ваш лікар може перш за все порадити наступне:

 • Зменшити споживання загальних жирів і замінити насичені жири на ненасичені;
 • Збільшити споживання фруктів, овочів, бобових, цілозернових продуктів і горіхів;
 • Обмежити споживання цукру;
 • Підвищити рівень фізичної активності до щонайменше 30 хвилин щоденної активності середньої інтенсивності.

Які ускладнення можуть виникнути від ожиріння:

 • Хвороби серця та інсульти;
 • Цукровий діабет 2 типу;
 • Деякі види раку;
 • Проблеми з травленням;
 • Апное сну;
 • Остеоартроз;
 • Жирова хвороба печінки. 
Використанні джерела:

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/obesity-health-consequences-of-being-overweight

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/symptoms-causes/syc-20375742

https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-consequences/health-effects

https://www.healthline.com/health/obesity/how-obesity-affects-body#respiratory-system

Схожі записи