Шкода куріння та інших методів вживання тютюну для здоров’я людини

Шкода куріння

Одна дуже поширена шкідлива звичка сучасних людей — це куріння. Люди курять, бо це знімає стрес. Куріння може стати ритуалом, який дає відчуття комфорту і контролю. Нікотин викликає залежність, тому люди, які курять протягом тривалого часу, можуть відчувати тягу до сигарет. Або ж куріння може стати способом спілкування з іншими людьми. Проте чи ви знали, що нікотин, який знаходиться в сигаретах — є тихим вбивцею вашого здоров’я. 

Люди, які курять або вживають тютюн іншими методами, мають більше шансів захворіти та померти раніше, ніж люди, які цього не роблять.Якщо ви курите та читаєте цю статтю, то ви вже на правильному шляху, щоб кинути цю звичку та допомогти своєму здоров’ю. Кинути куріння — дуже важко. Ба більше, більшість людей не досягають успіху з першого разу, коли намагаються кинути цю шкідливу звичку. Перший крок кинути курити: зрозуміти, чому це важливо для вас. Пропонуємо ознайомитися у нашій статті з усіма шкідливими чинниками тютюнових виробів та поширених міфів про куріння кальяну, сигар, жування тютюну тощо.

Що таке нікотинова залежність?

Зазвичай курець отримує в кілька разів швидше дофамін, тобто нікотин, який міститься в цих сигаретах стимулює його рецептори у мозку, тим самим, викликаючи реакцію задоволення. З часом кількість рецепторів для нікотину збільшується, що призводить до змін у структурі мозку курця. При припиненні куріння реакція мозку на задоволення припиняється, оскільки рецептори більше не отримують нікотин, що викликає симптоми відмови від нікотину. Якщо курець зможе тривалий час протриматися і буде використовувати засоби для припинення кидання куріння — кількість рецепторів для нікотину повернеться до норми, що допоможе остаточно кинути цю звичку.

Що таке пасивне куріння?

Важливо розуміти, що пасивне куріння — є теж небезпечним для вашого здоров’я, адже він містить ті ж самі токсичні хімічні речовини, що й дим від активного куріння. Пасивне куріння може спричинити або сприяти розвитку раку легенів та серцевих захворювань. Крім того, він збільшує ризик та тяжкість астми у дітей, а також може сприяти виникненню вушних інфекцій та інфекцій дихальних шляхів у малюків.

Бездимний тютюн безпечніший?

Відповідь — ні. По-перше, бездимний тютюн — це який жується, смокчеться або нюхається, але не куриться, по-друге, такий тютюн теж містить небезпечну хімічну речовину — нікотин, яка потрапляє у ваш організм через тканини рота або носа.

Види бездимних тютюнових виробів:
  • жувальний тютюн (такий тютюн доступний у пухких листях, плетених листках (закрутках) і стислих листах (пробках), розміщується в роті);
  • нюхальний тютюн (подрібнений тютюн, який може бути сухим або вологим і фасується в банки або пакети, розміщується в роті);
  • снюс (вологий нюхальний тютюн, розповсюджений у Швеції та Норвегії, який пастеризований, тобто цей процес спрямований на знищення бактерій, які можуть виробляти хімічні речовини, що викликають рак);
  • розчинний тютюн (тютюновий порошок, який можна тримати у роті або жувати).

Пам’ятайте, що бездимний тютюн можливо і має менше шкідливих речовин, ніж дим від сигарет, але все одно може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям:

Шкода куріння та вживання іншими методами тютюну для здоров’я

Кальян, тютюн, сигари, сигарети, люлька
  • Такий тютюн все одно містить нікотин, який може викликати звикання та сильну тягу при відмові куріння.
  • Підвищує ризик раку порожнини рота, горла та інших проблем, таких як лейкоплакія тощо.
  • Збільшує ризик хвороб серця та інсульту через підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень.
  • Може спричинити карієс, стоматит, а також втрату зубів.
  • Підвищує ризик вроджених вад та проблем зі здоров’ям у дітей (це стосується вагітних жінок).
  • Особливо небезпечний для дітей, які можуть отримати отруєння нікотином через привабливий вигляд та смак продукту.

Чи безпечніше куріння сигар, ніж сигарети?

Ні, навіть якщо ви не намагаєтеся вдихнути дим, куріння сигари не є безпечнішим, ніж куріння сигарет. Куріння сигар так само наражає вас на залежність від нікотину. Одна сигара може містити майже стільки ж нікотину, як і пачка сигарет. Навіть якщо ви не вдихаєте дим, нікотин може всмоктуватися через слизову рота, і ризик залежності все одно залишається.

Яка шкода від куріння кальяну?

Куріння кальяну не є безпечне за куріння сигарет. Кальян — це водяна трубка, яка складається з коптильної камери, чаші для води, труби й шлангу.

Тютюн у кальяні зазвичай ароматизований і розігрівається вугіллям. Хоча вода охолоджує дим, вона не фільтрує токсини.Курці кальяну можуть вдихнути більше тютюнового диму, ніж курці сигарет. Це тому, що один сеанс куріння кальяну може тривати годину і більше. Дим кальяну містить велику кількість шкідливих речовин, таких як смоли, чадний газ, важкі метали та канцерогени, що можуть викликати рак.

Куріння кальяну забезпечує такий самий високий рівень нікотину, як куріння сигарет. Нікотин, що міститься у кальянному димі, спричиняє залежність і стимулює паління.Дим кальяну також може становити небезпеку через пасивне куріння. Також куріння кальяну під час вагітності у майбутньому може впливати на народження дітей з низькою вагою.

Використання брудної трубки або ділення трубки з іншими курцями може збільшити ризик захворювання, таких як:

Електронні сигарети, вейп тощо

Пристрої для вейпінгу використовують батарею, щоб нагріти рідину (вона може бути, як з нікотином або з ароматизатором, так і без цього) в пару, яку вдихають, щодо небезпеки вейпів існує мало досліджень. 

Але! Використання пристроїв для вейпінгу, включно з електронними кальянами, небезпечно для більшості людей, а вживання тютюну в будь-якій формі небезпечно ні для кого.

Як кинути курити?

Відмова від тютюну може бути дійсно викликом, але деякі методи можуть вам допомогти:

  • Можливо бездимні тютюнові вироби можуть здатися привабливими варіантами, але їхні ризики для здоров’я роблять їх неефективними для відмови від куріння. Наприклад, жувальний тютюн може бути використані для зменшення тяги до куріння. Все ж ми рекомендуємо вам поговорити з лікарем про план відмови від куріння.
  • Нікотинова терапія заміни за допомогою пластирів, гумок, спреїв або інгаляторів, які містять невелику кількість нікотину, може допомогти полегшити тягу до тютюнових виробів.
  • Препарати, які схвалені для подолання симптомів нікотинової абстиненції можуть бути ефективними методами лікування(бупропіон, вареніклін).
  • Уникайте тригерів, що спонукають вас до куріння. Наприклад, якщо зазвичай курили під час телефонних розмов, тримайте поруч ручку та папір, щоб займатися чимось іншим.
  • Відволікайте себе, коли відчуваєте тягу до тютюну, скажіть собі, що спершу зачекайте 10 хвилин. Потім займіться чимось іншим, наприклад, вийдіть на свіже повітря.
  • Дозвольте своєму роту щось робити, щоб протистояти тязі до тютюну. Жуйте жуйку без цукру або цукерки, жуйте щось хрустке та смачненьке (проте тут головне не захопитися, надавайте перевагу корисному перекусу).
  • Не вірте правилу “я візьму лише одну” — така спокуса часто вас обманює, адже найчастіше наявність лише одного призводить до ще одного. 
  • Фізична активність може бути вашим рятівником.Вийдіть на прогулянку або на пробіжку. Якщо ви знаходитеся у приміщені, спробуйте присідати, глибоко згинати коліна, відтискатися, бігати на місці або ходити вгору та вниз по сходах (ба більше, звичайне прибирання вдома може вам змінити фокус).
  • Часто люди курять та вживають тютюн, щоб зняти стрес, розгляньте цей аспект ближче та ознайомтеся з іншими методами релаксації.
  • Постійно нагадуйте переваги НЕ курити.
  • Знаходьте підтримку в Інтернеті.

Використанні джерела:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/in-depth/chewing-tobacco/art-20047428

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/expert-answers/cigar-smoking/faq-20057787

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/expert-answers/hookah/faq-20057920

Схожі записи