Гіалуронова кислота, що потрібно знати?

Гіалуронова кислота (гіалуронан) — це природна речовина, яку виробляє організм. Вона зволожує тканини, підтримує здоров’я шкіри, очей, суглобів і сприяє загоєнню. Найбільше її міститься в шкірі, сполучній тканині та очах. Її додають у добавки, сироватки, краплі й ін’єкції.
Яку роль відіграє гіалуронова кислота для організму?
Гіалуронова кислота — це універсальна речовина, яка природним чином міститься в організмі, зокрема в очах, шкірі та суглобах. Окрім цього вона відіграє важливу роль для нашого здоров’я, а саме:
- Покращує рухливість суглобів. Вона змащує суглоби, зменшуючи тертя між кістками, що допомагає уникнути болю та травм.
- Утримує вологу. Гіалуронова кислота здатна зв’язувати велику кількість води, тому її використовують у зволожуючих засобах та для лікування сухості очей.
- Підтримує пружність шкіри. Вона сприяє еластичності шкіри, зменшує зморшки, пришвидшує загоєння ран і знижує ризик утворення рубців.
Переваги гіалуронової кислоти:
- Сприяє здоровій та еластичній шкірі
Добавки з гіалуроновою кислотою сприяють зволоженню шкіри та зменшують прояви перших зморшок. Засоби для зовнішнього застосування допомагають зняти почервоніння й заспокоїти дерматит, а ін’єкції покращують пружність і тонус шкіри.
- Прискорює загоєння ран
Безпосереднє нанесення гіалуронової кислоти на відкриту рану може пришвидшити загоєння. Чи дає подібний ефект її вживання у формі добавок – потребує додаткових досліджень.
- Полегшити біль у суглобах, змащуючи кістки
Добавки з гіалуроновою кислотою допомагають зменшити біль у суглобах при остеоартриті. Ін’єкції теж ефективні, але можуть мати певні побічні ефекти.
- Полегшення симптомів кислотного рефлюксу
Комбінована добавка з гіалуроновою кислотою та хондроїтин сульфатом може полегшити симптоми кислотного рефлюксу в окремих випадках.
- Полегшує сухість та дискомфорт очей
Гіалуронова кислота природно міститься в очах і часто входить до складу зволожувальних крапель. Чи може прийом добавок забезпечити подібний ефект — наразі не доведено, потрібні подальші дослідження.
Правильне харчування з гіалуроновою кислотою
Отримати гіалуронову кислоту можна не лише з косметичних засобів, а й через харчування. Хоча їжа діє повільніше, ніж сироватки чи креми, вона є доступнішою і забезпечує довготривалий ефект без побічних реакцій.
Основним джерелом гіалуронової кислоти є кістковий бульйон — вона міститься в кістковому мозку. Також її вироблення в організмі стимулюють продукти, багаті на фітоестрогени (рослинні естрогени), зокрема це:
- солодка картопля, квасоля, соєві боби, нут, арахіс;
- часник, цибуля;
- фрукти: яблука, груші, сливи, виноград, ягоди;
- овочі: капуста, шпинат, паростки, хміль;
- зернові;
- чорний і зелений чай.
Гіалуронову кислоту також можна приймати у формі капсул або таблеток. Вона підтримує здоров’я шкіри, очей, суглобів, легень і сечового міхура. Такі добавки зазвичай безпечні, але перед їх використанням варто проконсультуватися з лікарем.
Побічні ефекти гіалуронової кислоти
Рідко гіалуронова кислота може викликати алергічну реакцію. Ваш лікар запитає вас про алергію, перш ніж призначити її. Інші побічні ефекти гіалуронової кислоти, які в основному спостерігаються при використанні філерів на основі гіалуронової кислоти, включають:
- біль,
- синці,
- свербіж,
- горбики в місці ін’єкції,
- почервоніння,
- набряк.
Ці побічні ефекти зазвичай зникають протягом 7 днів. Зверніться до лікаря, якщо симптоми тривають довше.
Використані джерела:
https://www.webmd.com/beauty/benefits-hyaluronic-acid
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22915-hyaluronic-acid
https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits