Що таке грижа міжхребцевого диска?
Грижа міжхребцевого диска виникає, коли желеподібний центр диска прориває зовнішнє кільце. Це може спричинити біль, оніміння чи слабкість у шиї, спині або ногах. У більшості випадків грижа проходить самостійно за 4–6 тижнів. Читайте далі, щоб дізнатися про причини, симптоми та лікування грижі міжхребцевого диска.
Причини виникнення грижі міжхребцевого диска:
Чому виникає грижа міжхребцевого диска? Хребці захищають спинний мозок — нерви, що йдуть від головного мозку вниз по спині. Нервові корінці — це великі нерви, які відходять від спинного мозку та виходять між хребцями. Ці хребці або кістки хребта розділені дисками. Ці диски амортизують хребет і залишають простір між хребцями. Диски дозволяють рухатися між хребцями, що дозволяє нам згинатися і дотягуватися.
При грижі диска:
- Диск може зміщуватися або розриватися через травмування чи перенапруження, що спричиняє тиск на спинномозкові нерви. Це може викликати біль, оніміння чи слабкість.
- Найчастіше уражається поперековий відділ хребта, рідше — шийний. Ураження грудного відділу зустрічається вкрай рідко.
Які існують фактори ризику виникнення грижі диска:
- Підняття важких предметів;
- Надмірна вага;
- Повторювані згини або скручування нижньої частини спини;
- Сидіти або стояти в одному положенні протягом тривалого часу;
- Малоактивний спосіб життя;
- Куріння.
Симптоми грижі міжхребцевого диска:
У деяких випадках грижа може не мати жодних симптомів, однак її виявити можуть при цілісному обстеженні хребта. Симптоми повністю визначаються тим, де знаходиться грижа міжхребцевого диска і чи стискає вона сусідні спинномозкові нерви. Зазвичай, біль здебільшого вражає одну сторону тіла, зокрема:
- Біль у руці або нозі (грижа виникає в нижній частині спини, біль відчувається у сідницях, стегні, литці, нижній частині спини та стопі).
- Біль в шиї (гострий біль локалізується в плечі та руці й може віддавати в руку або ногу, коли ви кашляєте, чхаєте або змінюєте положення тіла).
- Оніміння (відчувається оніміння або поколювання в тій частині тіла, де стискаються спинномозкові нерви).
- М’язова слабкість (м’язи, що отримують імпульси від уражених нервів, будуть ослаблені, що вплине на здатність утримувати предмети, якщо, наприклад, залучені м’язи рук).
Коли звернутися до лікаря?
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо відчуваєте біль у шиї або спині, який поширюється в руку або ногу, а також у вас є відчуття оніміння, поколювання та м’язової слабкості.
Лікування та профілактика грижі міжхребцевого диска
Початкове лікування грижі міжхребцевого диска включає відпочинок і вживання за потрібності знеболювальних ліків. Далі зазвичай призначають фізіотерапію. Більшість людей швидко одужують і повертаються до звичного способу життя. У складніших випадках може знадобитися додаткове лікування, зокрема стероїдні ін’єкції або хірургія.
Зверніть вашу увагу на те, якщо у вас надмірна вага, дієта та фізичні вправи дуже важливі для зменшення болю в спині. Порадьтеся із лікарем щодо індивідуального харчування та вправ.
Використані джерела:
https://www.medparkhospital.com/en-US/disease-and-treatment/herniated-disc
https://medlineplus.gov/ency/article/000442.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12768-herniated-disk