Манна каша: від дитячого столу до дієтичного меню
Манна каша – це один із тих продуктів, які багато хто пам’ятає ще з дитинства. Її ніжна текстура і швидке приготування роблять цей вид каші досить поширеною серед батьків, адже це корисне доповнення для раціону малюків. Ба більше, манку також можна використовувати в різноманітних стравах — як солодких, так і солоних. Однак важливо бути обережними, оскільки пшениця є поширеним алергеном, і перед введенням каші в раціон дитини варто уважно спостерігати за її реакцією. Читайте далі нашу статтю, щоб дізнатися про всі корисні властивості манної каші.
Які основні властивості манної крупи?
Цей вид каші, виготовляється з твердих сортів пшениці, може бути перетертий на борошно, яке використовують для випікання хліба, макаронних виробів і каш. Таке борошно має різні переваги, включаючи підтримку здоров’я травлення і серця, але воно також містить глютен.
Поживність манної каші
1 чашка або 167 грамів порції манної крупи з твердих сортів пшениці містить:
- 601 калорію;
- 21,2 грама білка;
- 1,75 грама жиру;
- 6,51 грама харчових волокон;
- 7,28 міліграма заліза;
- 306 мікрограмів фолієвої кислоти.
До того ж манна крупа має:
- Високий вміст фолієвої кислоти
Фолієва кислота — це вітамін групи B, який також відомий як фолієва кислота. Вона корисна для здоров’я вагітних та розвитку плоду.
- Багата на білок
Манка має високий вміст білка, але без насиченого жиру, який містить, наприклад, м’ясо.
- Багата на залізо
Поширеним симптомом нестачі заліза в організмі — нестача енергії й відчуття втоми. Якщо останнім часом ви відчуваєте втому, можливо, у вас мало заліза. Власне, манна крупа з твердих сортів пшениці рослинного походження містить негемове залізо (є в добавках та рослинній їжі). Ви можете збільшити кількість негемового заліза в організмі, вживаючи манну кашу з продуктами, багатими на вітамін С.
- Має низький глікемічний індекс
Глікемічний індекс — це міра того, наскільки швидко ваше тіло може переварити їжу та перетворити її на цукор у крові. Наприклад, макарони з твердих сортів пшениці мають значно нижчий глікемічний індекс, ніж макарони зі звичайної пшениці.
Які корисні властивості для здоров’я має манка?
- Може сприяти втраті ваги (манка багата на білок і клітковину, також може посилити відчуття ситості та зменшити голод);
- Підтримує здоров’я серця (манка багата на поживні речовини, такі як клітковина, фолати й магній — всі вони захищають серце і можуть знизити ризик серцевих захворювань);
- Може поліпшити контроль рівня цукру в крові (манна крупа є чудовим джерелом магнію та клітковини, окрім поліпшення, вона може знизити ризик розвитку діабету 2 типу);
- Підтримує здоров’я травлення (підвищений рівень клітковини в манній крупі підтримує травну систему, стимулюючи ріст корисних кишкових бактерій і сприяючи регулярному випорожненню кишківника).
Робимо вашу манну кашу не лише корисною, але смачною!
Манка містить багато клейковини, тобто білка, що забезпечує структуру різних видів хліба, макаронів та випічки. Завдяки своїй жорсткій і еластичній текстурі, манка вважається одним із найкращих видів борошна для приготування макаронних виробів.
Пропонуємо вам кілька цікавих і смачних способів застосування манки у кулінарії:
- Додайте кілька чайних ложок у тісто, коли будете випікати хліб, щоб отримати хрустку скоринку (те саме можна спробувати із сирниками).
- Змішайте манку з киплячим молоком, медом і ванільним екстрактом для смачного десертного пудингу або гарячої каші.
- Манну крупу можна використовувати для загущення рагу або соусу.
- Спробуйте посипати манкою нею картоплю перед смаженням для додаткової хрусткої скоринки.
Коли малюкам можна їсти манну кашу?
Як ми вже писали вище, манна крупа – це грубо подрібнений ендосперм пшениці, і малюки можуть починати її їсти з 6 місяців, коли переходять на тверду їжу. Тож манку можна вводити в раціон, так само як інші пшеничні продукти.
Спробуйте готувати рідкі каші на воді з овочами для малюків, а старшим діткам готуйте щось густіше. Манна каша на молоці, сухарики, пудинги – варіантів манних смаколиків для малюків безліч.
Чому манка корисна для дітей?
- Дає енергію, адже манна крупа є багатим джерелом вуглеводів.
- Допомагає рости, адже дітям важливе достатнє щоденне споживання білка для росту м’язів і досягнення основних етапів фізичного розвитку.
- Манна крупа містить поживні мікроелементи, які важливі для підтримки здорової імунної системи включаючи кальцій, залізо, магній, цинк і мідь.
- Манка також містить кілька вітамінів групи B (В1, В2, В3, В5 і В6), які є частиною важливих хімічних процесів в організмі та сприяють здоровому росту та розвитку дитини.
Які існують побічні ефекти від манної крупи для здоров’я дитини?
Безумовно, що манна каша може мати теж побічні ефекти, як і будь-який харчовий продукт. Оскільки цей вид крупи виготовлений з пшениці, він може викликати алергічні реакції у немовлят, а саме:
- Деякі діти можуть мати проблеми з перетравленням глютену, що призводить до здуття, болю в животі, діареї або нудоти.
- Імунна система може сприймати пшеницю як загрозу, викликаючи кропив’янку, біль у животі, діарею або набряк обличчя.
- Целіакія – аутоімунне захворювання, при якому глютен пошкоджує стінки тонкої кишки, викликаючи запалення.(Це генетичний стан, який зберігається на все життя, з частотою близько 21 випадку на 100 000 дітей.)
Використанні джерела:
https://www.healthline.com/nutrition/semolina
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-of-semolina-flour
https://www.momjunction.com/articles/suji-semolina-for-babies-benefits-recipes_00758037