Чому відбувається ненавмисна втрата ваги?

втрата ваги

Іноді вага може зменшуватися, навіть якщо ви не дотримуєтеся дієти або не збільшуєте фізичну активність. Такий стан може бути особливо тривожним, коли ви втрачаєте значну вагу без зрозумілого пояснення. Це може бути сигналом серйозних захворювань або лише незначною проблемою, наприклад, шлунковим вірусом. Ненавмисна втрата ваги найчастіше спостерігається серед людей, які вже мають хронічні захворювання. Деякі з тих, хто відчуває цей симптом, мають різні захворювання, такі як рак, ВІЛ/СНІД або депресія.

Причини ненавмисної втрати ваги 

Така втрата ваги може бути спровокована різними стресовими ситуаціями. Також її може викликати неправильне харчування, погіршення стану здоров’я або комплексний вплив різних факторів, а саме:

  • Психічні розлади (депресія, тривога, розлади харчової поведінки та ОКР);
  • Проблеми з травленням (целіакія або синдром подразненого кишківника);
  • Інші захворювання (гіперактивність щитоподібної залози, діабет 2 типу або серцева недостатність).

Іноді втрата ваги може бути наслідком раку. Якщо ви помічаєте, що втрачаєте вагу без будь-яких додаткових зусиль у цьому напрямку, важливо пройти обстеження та консультацію лікаря.

Як діагностується ненавмисна втрата ваги?

Спробуйте слідкувати за змінами у вазі. Запишіть, коли ви помітили, що втрачаєте вагу, і які симптоми ви відчували в цей час. Це буде важлива інформація для лікаря, що допоможе встановити якомога точніше причину втрати ваги. Лікар може поставити питання про зміни у вашій їжі, хвороби, подорожі, рівень енергії, травлення або нові ліки.

Якщо лікар припускає, що це пов’язано з дієтою або травленням, він може запропонувати аналіз крові, щоб перевірити рівень вітамінів, мінералів та анемії (також цей тест може виявити гормональні відхилення).

Лікування різкої втрати ваги

Якщо ви маєте недостатню кількість поживних речовин, лікар може порадити вам звернутися до дієтолога або скласти спеціальний харчовий план. Наприклад, якщо у вас захворювання кишківника, то може знадобитися окрема дієта під час запалення, щоб забезпечити потрібні поживні речовини. Іноді це включає вживання добавок без рецепта.

Лікар часто призначає ліки, якщо причиною непрофільної втрати ваги є розлади гормонального характеру.

Якщо втрата ваги виникла через загальні захворювання, такі як грип, застуда або харчове отруєння, відновлення може вимагати відпочинку, підвищення споживання рідини, ліків для заспокоєння шлунку і повернення до звичного харчування, коли ваше самопочуття стане кращим.

Якщо лікар підозрює, що причина ненавмисної втрати ваги може бути серйозною, такою як рак, вам можуть запропонувати провести додаткові тести для отримання більш точної інформації.

Коли звернутися до лікаря?

Обов’язково зверніться до лікаря, якщо ви продовжуєте втрачати вагу, навіть якщо ви не змінювали дієти чи режиму фізичних вправ.

Використані Джерела:

https://www.nhs.uk/conditions/unintentional-weight-loss/

https://www.healthline.com/health/weight-loss-unintentional

https://www.mayoclinic.org/symptoms/unexplained-weight-loss/basics/causes/sym-20050700

Схожі записи