Що таке пролактин?
Пролактин (лактотропін) — це гормон, який відповідає за утворення молока, розвиток тканин грудей та бере участь у багатьох інших процесах організму. У вагітних і тих, хто годує груддю, рівень цього гормону підвищується. Але підвищений рівень пролактину можливий і у людей, які не вагітні. Високий пролактин може бути у будь-кого.
Основне джерело пролактину — гіпофіз, залоза розміром із горошину, що розташована в основі мозку під гіпоталамусом. Гіпофіз є частиною ендокринної системи, яка відповідає за вироблення важливих гормонів, у тому числі пролактину. Виробництво і виділення пролактину контролюються дофаміном і естрогеном.
Пролактин також може вироблятися в центральній нервовій системі, імунній системі, матці й молочних залозах. Його рівень у цих тканинах може підвищуватися через стимуляцію сосків, фізичні вправи та стрес.
Роль пролактину в утворенні й підтримці грудного молока
Пролактин стимулює ріст і розвиток молочних залоз у грудях. Він підтримує тканини в залозах, які називаються “молочними альвеолами” і відповідають за вироблення молока. Разом з естрогеном і прогестероном пролактин допомагає запустити процес утворення молока.
Цей гормон також робить молоко поживним для дитини, забезпечуючи в ньому важливі речовини: жири для енергії, казеїн для білка і лактозу для вуглеводів.
Пролактин допомагає підтримувати постійний запас молока, який збільшується під час годування. Якщо після народження ви не годуєте грудьми, рівень пролактину знижується до того рівня, який був до вагітності, зазвичай протягом двох тижнів.
Що може викликати підвищення рівня пролактину?
Як ми згадували вище, що пролактин підвищується під час вагітності та грудного вигодовування. Проте його рівень може тимчасово зростати й через інші фактори, а саме:
- Стрес;
- Фізичні навантаження;
- Прийом їжі;
- Статевий акт;
- Стимуляція сосків, не пов’язана з годуванням грудьми;
- Травма грудної клітки;
- Епілептичні напади.
Ці підвищення пролактину зазвичай незначні та короткочасні. Однак деякі захворювання та ліки можуть викликати стійке підвищення рівня пролактину.
Який нормальний рівень пролактину?
Перевірте діапазон нормальних значень у своєму лабораторному звіті або зверніться до лікаря, якщо у вас є питання щодо результатів.
Зазвичай нормальні значення пролактину такі:
- у чоловіків рівень пролактину в сироватці коливається від 2 до 18 нг/мл;
- у жінок від 2 до 30 нг/мл;
- протягом третього триместру вагітності від 10 до 210 нг/мл.
Симптоми підвищеного рівня пролактину:
Високий рівень пролактину може викликати такі симптоми у будь-кого:
- Проблеми з фертильністю;
- Зниження інтересу до сексу;
- Молочні виділення з грудей, якщо ви не вагітні або не годуєте (галакторея)
У людей, яким при народженні визначено жіночу стать, можуть виникати:
- Зміни в менструаціях (нерегулярний цикл або відсутність менструації);
- Дискомфорт під час сексу через сухість піхви.
У людей, яким при народженні визначено чоловічу стать, найчастіші симптоми включають:
- Проблеми з ерекцією;
- Низький рівень тестостерону;
- Збільшення грудної тканини (гінекомастія).
Що може викликати низький рівень пролактину?
Ваш рівень пролактину зазвичай низький, якщо ви не вагітні або не годуєте грудьми. Єдиною ознакою низького рівня пролактину є відсутність вироблення молока після пологів. Часто причиною цього є гіпопітуїтаризм — рідкісний стан, коли гіпофіз не виробляє достатньо одного або кількох гормонів.
Коли звернутися до лікаря?
Якщо у вас є симптоми підвищеного рівня пролактину (див. вище), зверніться до лікаря. Він може призначити простий аналіз крові для перевірки рівня пролактину та назначити при необхідності індивідуальне лікування.
Використані джерела:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22429-prolactin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507829
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/prolactin-test