Атаксія: втрата координації або незграбність
Більшість людей часто не замислюються про рух свого тіла, коли він є плавним, скоординованим та безперешкодним. Прості дії, наприклад, ходьба, кидання м’яча чи взяття олівця зазвичай не потребують особливих зусиль або роздумів. Атаксія – це медичний термін, який означає виникнення проблеми з координацією роботи ваших м’язів, що впливає на ходьбу та рівновагу, координацію рук, мову та ковтання та рухи очей.
Типи атаксії:
- Мозочкова: виникає через порушення в роботі мозочка — частини мозку, що відповідає за координацію рухів і взаємодію різних частин мозку.
- Сенсорна: пов’язана з порушенням відчуття «самопозиціонування», яке дозволяє мозку визначати положення частин тіла навіть без зору. Наприклад, людина знає, де знаходяться її руки та ноги, навіть у темряві чи із заплющеними очима.
- Вестибулярна: викликана проблемами внутрішнього вуха, яке відповідає за відчуття рівноваги. Через це порушується координація рухів.
Симптоми атаксії
Втрата координації та незграбність у більшості випадків є симптомами кількох захворювань нервової системи. Інші симптоми можуть включати:
- Погана координація та незграбність рухів;
- Ходьба невпевнена або з широко розставленими ногами;
- Поганий баланс;
- Проблеми з дрібною моторикою (прийом їжі, письмо або застібання ґудзиків на сорочці тощо);
- Зміни в мовленні;
- Рухи очей вперед-назад, які не можна контролювати;
- Проблеми з ковтанням.
Причини втрати координації
Стан атаксії виникає через пошкодження мозочка — частини мозку, яка відповідає за координацію рухів, рівновагу, мову, ковтання та рухи очей. Це може бути наслідком набутих, дегенеративних або спадкових факторів, зокрема вони можуть включати:
- Надмірне вживання алкоголю може спричинити стійку атаксію, яка може зменшитися після повної відмови від спиртного.
- Деякі ліки, наприклад, седативні (фенобарбітал, бензодіазепіни) чи протисудомні (фенітоїн), можуть викликати атаксію. Також це стосується певних хіміопрепаратів.
- Отруєння свинцем, ртуттю або розчинниками (наприклад, фарбовими) може стати причиною втрати координації та незрабності.
- Занадто низький або високий рівень вітамінів E, B-12, B-1 (тіамін) чи B-6.
- Захворювання щитоподібної залози (гіпотиреоз чи гіпопаратиреоз).
- Інсульт.
- Розсіяний склероз.
- Аутоімунні захворювання (целіакія, саркоїдоз чи енцефаломієліт, можуть впливати на мозочок).
- Інфекції (вітряна віспа, ВІЛ, хвороби Лайма чи COVID-19).
- Паранеопластичні синдроми (іноді атаксія виникає через імунну реакцію на пухлину (легені, яєчники, молочна залоза, лімфома)).
- Травми голови, абсцеси чи пухлини можуть пошкодити мозочок.
- Церебральний параліч (у дітей порушення координації пов’язане з ушкодженням мозку до чи після народження).
Лікування атаксії
Лікування атаксії залежить від її причини. Тимчасові випадки, наприклад, спричинені алкогольним сп’янінням, можуть не потребувати серйозного втручання. Інші ситуації, як дефіцит вітаміну B12, можуть вирішуватися простими методами, наприклад, прийомом вітамінних добавок (рекомендуємо обов’язково проконсультуватися із лікарем).
У деяких випадках симптоми втрати координації руху або незграбність можуть виникати через втому чи стрес. У таких ситуаціях достатньо відпочинку. Це також стосується атаксії, пов’язаної з алкоголем, якщо спожиті дози не становлять загрози для здоров’я.
Однак не варто самостійно діагностувати чи лікувати ознаки атаксії, особливо якщо вони можуть бути симптомом серйозного захворювання. У таких випадках зверніться до лікаря для правильної діагностики та лікування.
Використані джерела:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ataxia/symptoms-causes/syc-20355652
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17748-ataxia
https://www.healthline.com/health/movement-uncoordinated