Варикоз на ногах: що це за хвороба і до чого призводить

варикоз ніг

Варикоз на ногах, або ж мовою медицини варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок (ніг), згідно світової статистики зустрічається, в залежності від регіонів, у 2-73% населення світу. ¹ Така розбіжність пов’язана з особливостями праці мешканців різних регіонів світу, генетичної схильності, поширеності куріння, рівня фізичної активності та розповсюдження фізичної праці в регіоні тощо. Найбільше поширений варикоз вен нижніх кінцівок в Західних та економічно розвинених країнах.

Серед українців на варикозне розширення поверхневих вен ніг страждає кожен четвертий. ² Хвороба розвивається і “дає про себе знати” в молодому, рідше середньому, віці. Захворювання з часом лише невпинно прогресує, і призводить до важких наслідків, аж до втрати ноги або летального кінця. Враховуючи цей факт, варикоз – не просто косметична проблема, а важка хвороба, яка потребує спеціального лікування відповідно стадіям розвитку. Лише притримуючись такого погляду на захворювання його можна якщо не побороти, то значно уповільнити прогресування, зберегти пацієнту ногу або життя.

Що являє собою варикоз на ногах

Варикоз на ногах є патологічним (аномальним) розширенням та зміною форми (звивистість, перерозтягнення, поява вузлів) поверхневих вен нижніх кінцівок. ³

Для хвороби характерний постійно прогресуючий перебіг і перехід від легшої стадії до важчої. Наскільки швидко відбудеться цей перехід залежить від:

 • стану організму конкретної людини;
 • наявності та вираженості генетичної схильності до швидкого прогресування захворювання;
 • ваги пацієнта (чим людина важча, тим швидше прогресує варикоз); 
 • наявності супутніх хвороб, особливо захворювань судин;
 • рівня фізичної активності пацієнта;
 • тривалості перебування хворого у вертикальному положенні (ходьба, стояння чи сидіння);
 • того яке взуття носить пацієнт;
 • відповідності лікування варикозу його стадіям;
 • дотриманні хворим призначень лікаря та регулярного їх виконання (комплаєнс).

Варикоз на запущених стадіях, як і будь-яка хвороба, завжди важче піддається лікуванню, ніж  на початкових. Лікування варикозного розширення поверхневих вен нижніх кінцівок на ранніх стадіях розвитку не вимагає від пацієнта особливих зусиль, коштів та витрат часу. А от лікування запущеного захворювання тривале, потребує різної важкості та ступеню травматичності операцій, дороге й вимагає від пацієнта суворого виконання призначень і рекомендацій лікаря. Хворі на варикоз поверхневих вен ніг на дуже запущених стадіях ризикують втратити ногу через розвиток важких і небезпечних для життя ускладнень захворювання. В таких випадках доводиться проводити ампутації ніг заради спасіння життя пацієнта. 

Ускладнення варикозу вен ніг або до чого він призводить

Варикоз поверхневих вен ніг без правильного лікування буде невпинно прогресувати (ставатиме все важчим і важчим). Без лікування захворювання призводить до:

 • важкості й болю в ногах, порушення ходьби, кульгавості із-за чого знижується працездатність та якість життя;
 • сухості та огрубіння шкіри ніг;
 • кровотеч (аж до значних) із варикозно розширених вен та варикозних вузлів;
 • появи блідих або білих п’ятен на стопах та гомілках;
 • зміни кольору гомілок (стають бурими);
 • втрати чутливості шкіри гомілок, а згодом і глибше розташованих тканин;
 • формування трофічних виразок на ногах (частіше всього на гомілках). Такі виразки дуже болючі, часто схильні до інфікування та важко піддаються лікуванню;
 • розвитку флегмон (обширний гнійний процес) або гангрен ніг на різних рівнях;
 • утрати працездатності та інвалідності;
 • гострого тромбозу коронарних судин серця (інфаркт) або головного мозку (ішемічний інсульт). Це відбувається внаслідок відриву тромбу в варикозно розширеній вені, його міграції організмом і закупорки просвіту судини, що живить кров’ю серце або головний мозок;
 • ампутації ноги. Операція проводиться заради спасіння життя хворого.

Вкрай запущений варикоз поверхневих вен ніг, коли у пацієнта є великі інфіковані трофічні виразки на ногах, несе загрозу життю хворого. Це пов’язано з інфікуванням виразок, розвитком сепсису, який без швидко розпочатого спеціально підібраного лікування за короткий час призводить до летального кінця.

Що робити, якщо у вас є варикоз на ногах

Якщо у вас є варикоз на ногах чи ви підозрюєте його наявність, єдиним правильним рішенням, аби запобігти прогресуванню хвороби, не втратити здоров’я, а тим більше життя, стане якомога швидше звернення за допомогою до хірурга або судинного хірурга. 

Зволікання чи лікування методами альтернативної і народної медицини завжди грають проти пацієнта. Саме вони є головною причиною розвитку ускладнень варикозу вен ніг, втрати нижніх кінцівок чи навіть летального кінця. Тому задля збереження здоров’я і життя треба одразу звертатися за допомогою до лікарів.

Автор – Кислиця Євген Володимирович, хірург відділення гнійної хірургії та діабетичної стопи Кропивницької міської лікарні швидкої медичної допомоги.

Джерела:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9425889/
 2. https://www.uzhnu.edu.ua/uk/news/varukoz.htm 
 3. https://empendium.com/ua/chapter/B27.8.3.128

Схожі записи