Чим небезпечний варикоз на ногах та до чого може призвести

небезпека варикозу ніг

Варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок (ніг), або ж в народі “варикоз на ногах” за статистикою вражає від 2 до 73% населення світу. Кожен четвертий мешканець України страждає на варикозне розширення поверхневих вен ніг.

Вкрай помилково вважати варикоз дріб’язковою хворобою, яка призводить лише до косметичних дефектів. Хоча й вони можуть становити значну проблему. Насправді варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок приховує в собі велику небезпеку: від зниження якості життя, фізичної активності та працездатності аж до летального кінця.

Дана стаття написана максимально спрощено для легкого розуміння людьми без медичної освіти всієї небезпеки варикозу поверхневих вен нижніх кінцівок.

Чому легковажне відношення до варикозу на ногах може призвести до інвалідності або смерті

Варикозне розширення вен ніг являє собою патологічне розширення вен за рахунок змін структури та втрати тонусу їх стінок. Ці процеси без лікування лише прогресують, чим призводять до подальшого розвитку варикозу й переходу його з початкових стадій на пізні.

Варикоз на ногах небезпечний для здоров’я не лише самою своєю наявністю, а й розвитком його ускладнень. А вони без лікування рано чи пізно настануть. Саме ускладнення варикозу несуть найбільшу загрозу здоров’ю пацієнта, призводячи до інвалідизації або смерті.

Які можуть бути ускладнення варикозу поверхневих вен нижніх кінцівок  

Ускладнення хвороби доволі численні. Одні з них обмежують життя, при тому значно, інші – призводять до інвалідності та летального кінця. 

Всі ускладнення захворювання пов’язані з порушенням кровообігу в венах, та є його наслідками. 

До ускладнень варикозу поверхневих вен ніг відносять:

 • зміну кольору шкіри гомілок та стоп – з’являються сірі, білі або бурі плями, а згодом шкіра стає бурою або коричневою. Вищевказані плями не зникають;
 • огрубіння шкіри гомілок та стоп, втрата чутливості вказаних ділянок шкіри;
 • фіброз шкіри та розміщених під нею тканин – формування сполучнотканинних тяжів. Один лише фіброз може викликати значний біль. За рахунок порушення кровообігу та живлення в фіброзно змінених тканинах розвиваються порушення їх трофіки (“харчування”), що призводить до розвитку наступних 2 ускладнень;
 • формування трофічних виразок на стопах та гомілках. Спершу вони невеликих розмірів, але з часом стають більшими та глибшими (аж до кісток). Такі виразки дуже болісні, із них часто є виділення. Також вказані виразки схильні до інфікування (розвитку в них інфекції) та нагноєння;
 • зміни форми гомілок на пляшкоподібну – гомілки нагадують скляну пляшку, обернену шийкою до стоп;
 • кровотечі (можуть бути частими та значними) з варикозно розширених вен із-за підвищеної схильності вен до травмування та нездатності витримувати тиск крові всередині судин;
 • формування тромбів (кров’яні згустки в кровоносних судинах) у венах, які порушують кровообіг в них за рахунок перекриття їх просвіту;
 • відрив венозних тромбів від стінок вен чи фрагментування тромбів та їх міграція з кровотоком в інші судини, що спричиняє порушення кровообігу в них;
 • розвиток набряків ніг, які вкрай важко піддаються лікуванню.

Наявність будь-якого ускладнення варикозу є показанням для якомога швидшого звернення до лікаря. 

Небезпечні Ускладнення Варикозу Поверхневих Вен Ніг

Вкрай небезпечні ускладнення варикозу поверхневих вен ніг

Особливо небезпечна міграція тромбу в артерії (судини, що живлять кров’ю) серця та легень, головного мозку. Це призводить до, відповідно, інфаркту, тромбозу легеневих артерій ³, ішемічного інсульту. Кожне з перелічених захворювань несе загрозу життю пацієнта і потребує якомога швидшого лікування. Без нього людина може швидко померти.

Глибокі трофічні виразки стоп та гомілок, особливо інфіковані, вкрай важко піддаються лікуванню. А нерідко не піддаються взагалі. В особливо запущених випадках трофічні виразки несуть загрозу життю пацієнта, і тоді єдиним способом його врятувати є ампутація частини ноги.

Велика помилка вважати варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок дріб’язковою хворобою, яка приносить лише косметичні проблеми. Насправді це небезпечне захворювання, яке несе велику загрозу здоров’ю або навіть життю. На щастя, варикоз ніг легко піддається лікуванню на початкових стадіях. Тим паче, що є багато дієвих препаратів. Однак, по мірі прогресування захворювання, лікувати його стає дедалі складніше. А важкі ускладнення хвороби можуть призвести до втрати частини ноги або навіть смерті.

 Джерела:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9425889/
 2. https://www.uzhnu.edu.ua/uk/news/varukoz.htm 
 3. https://www.jthjournal.org/article/S1538-7836(22)03495-X/fulltext 

Автор – Кислиця Євген Володимирович, хірург відділення гнійної хірургії та діабетичної стопи Кропивницької міської лікарні швидкої медичної допомоги.

Схожі записи