Непритомність: перша допомога

Непритомність: перша допомога

Чому виникає непритомність? Вона виникає, коли мозок не отримує достатньо крові протягом короткого часу. Кровоносні судини постійно контролюють свою ширину, щоб підтримувати артеріальний тиск. Наприклад, вони звужуються, коли ми встаємо, щоб протидіяти тяжінню. Причини низького тиску можуть бути різними, наприклад, спека, стрес або біль, що спричиняють розширення судин. Якщо кров не достатньо постачається до мозку, може виникнути втрата свідомості.

Зазвичай непритомність проходить швидко і є не серйозною для вашого здоров’я. Епізод непритомності може тривати лише кілька секунд, хоча це змусить людину все одно почуватися погано, і відновлення може тривати кілька хвилин. Якщо людина не почуває себе краще, то негайно зверніться за терміновою медичною допомогою.

Симптоми непритомності

Іноді колапс може бути наслідком серйозних проблем, таких як інсульт або порушення серцевого ритму. Якщо людина скаржиться на задишку, біль у грудях або серцебиття, або якщо пульс несподівано швидкий або повільний (невиразна мова, опущення обличчя або слабкість кінцівок також можуть бути ознаками серйозних проблем) – терміново зверніться до лікаря.

Що робити, якщо ви відчуваєте непритомність?

  • Ляжте або сядьте, щоб зменшити шанс знову знепритомніти, не вставайте занадто швидко.
  • Якщо немає можливості лягти, опустіть голову якомога нижче.
  • Свіже повітря також може допомогти, особливо якщо вам спекотно.
  • Помістіть голову між колінами, якщо ви сидите.

Що робити, якщо хтось знепритомнів?

  • Покладіть людину на спину (якщо немає травм і людина дихає, підніміть ноги вище рівня серця приблизно на 30 см).
  • Розтисніть тісний одяг.
  • Не підіймайте людину занадто швидко, щоб уникнути повторної непритомності. Якщо стан не покращується протягом хвилини, терміново викликайте швидку допомогу).
  • Якщо непритомність виникла внаслідок травми, обробіть ушкодження та контролюйте кровотечу прямим тиском.
  • Якщо непритомність виникла через спеку, зніміть або розв’яжіть одяг і спробуйте охолодити людину, витерши її обличчя мокрою тканиною або помахати на неї віялом.
  • Перевірте дихання та пульс. Якщо дихання відсутнє, розпочніть надання штучного дихання (коли виконують штучне дихання, голову потерпілому відхиляють максимально назад і пальцями затискають ніс або губи. Роблять глибокий вдих, притискають свої губи до губ потерпілого і швидко виконують йому глибокий видих до рота. Вдих потерпілому роблять двічі) та викличте швидку (продовжуйте штучне дихання доти, поки не прибуде медична допомога або людина не почне дихати).
Використанні джерела:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fainting

https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-fainting/basics/art-20056606

Схожі записи