Вітамін D для дітей: користь та дозування – поради педіатра

вітамін Д для дітей

Про вітамін D вже писано-переписано, говорено-переговорено, та питання у молодих мам так і залишаються. Він синтезується у шкіру під впливом теплих сонячних промінчиків, надходить в організм з їжею та потрапляє у вигляді аптечних препаратів. Щодо користі вітаміну D для дітей дискусії не вщухають, одні дослідження підтверджують чи спростовують інші, але наразі усі вчені та медики погоджуються з тим фактом, що він надзвичайно важливий для здоров’я та розвитку малюків.

Користь вітаміну D для малечі

Про це ми вирішили запитати у лікарки-педіатрині Діани Шевцової

Як можна отримати вітамін Д? 

Ми можемо отримати даний вітамін кількома шляхами:

  1. Перебуваючи на сонці. Та не варто забувати, що користі від УФ променів набагато менше, ніж шкоди, яку вони здатні заподіяти. Окрім опіків існує ще безліч небезпечних хвороб та станів, які можуть завдати неабиякої шкоди здоров’ю дитини. 
  2. З їжі. А саме з деяких продуктів, які містять у своєму складі вітамін D (теляча печінка, морська риба, яйця, молочні продукти та інші). Та з їжею ми не отримуємо достатньої кількості цього вітаміну.
  3. З аптечних препаратів. І тут виникає найбільше питань, адже вибір лікарських засобів просто безмежний. Батьки часто губляться, шукаючи найякісніший препарат. 

То як зорієнтуватися і правильно вибрати препарат вітаміну Д?

Для немовлят найкраще підходять препарати у вигляді крапель. Принципової різниці на водній чи масляній основі нема. Але важливо впевнитися, що це саме лікарський засіб, а не БАД. Адже, як відомо, лікарські засоби проходять обов’язкові клінічні дослідження, які підтверджують їхню ефективність і безпечність для немовлят. БАДи, зазвичай, можуть похизуватися лише власними дослідженнями.

Але ж до виникнення лікарських препаратів наші предки якось жили й ростили своїх дітей?

Раніше… Раніше і з потічка напитися могли, і руки після туалету не мили – жили ж. Але недовго. Та й дитяча смертність колись була значно вищою, ніж тепер. Медицина постійно йде вперед, навіть те, що вважалося певною нормою 10-20 років тому, зараз вже неактуально. Адже людський організм та процеси, які в ньому проходять, досі досліджуються. 

Чи потрібно здавати якісь аналізи, які покажуть дефіцит вітаміну D?

Ми живемо в таких широтах, де сонця не так вже й багато. А якщо ми говоримо про дітей, особливо немовлят, то з їжею вони також не отримують великої кількості вітаміну Д. Тому для вживання профілактичної дози ніяких аналізів здавати не потрібно. 

Аналіз на кількість вітаміну Д потрібен лише тоді, коли у дитини є певні ознаки рахіту чи хвороб, пов’язаних зі щільністю кісток.

Оскільки дитина постійно росте, у неї активно розвивається скелет та мʼязові тканини (включаючи серце), формується зубний ряд, то вживання цього вітаміну є вкрай важливим. Не слід забувати і про когнітивні функції організму (мислення, памʼять, увага), які теж значною мірою страждають від недостатньої кількості вітаміну Д.

А якщо мама немовляти, який знаходиться на грудному вигодовуванні, вже приймає вітамін Д? Чи варто додатково давати його дитині?

Звичайно! Профілактичні дози потрібні як на грудному, так і штучному вигодовуванні. Існують спеціальні суміші, збагачені вітаміном Д. Щоб забезпечити щоденну норму цього нутрієнту, малюку потрібно зʼїдати 1 л  такої суміші на добу.

Які дози вітаміну Д рекомендовані дітям?

Залежно від віку і певних обставин, профілактично призначають:

  1. Дітям до 1 року, які народилися в термін, – 400-500 МО.
  2. Недоношеним немовлятам – 800-1000 МО.
  3. Дітям від 1 року до 18 – 800-1000 МО.

Але дозування повинен призначати сімейний лікар чи педіатр після огляду дитини.

Ну а якщо нехтувати призначеннями та рекомендаціями, це може призвести до ускладнень?

Все, що стосується дітей, – серйозно. Адже окрім проблем із зубами в майбутньому (вітамін Д допомагає засвоюватися кальцію), може спостерігатися розвиток рахіту, м’язова гіпотонія, уповільнення розвитку та росту. Часті простудні захворювання, переломи, нервозність теж є супутниками дітей, які не доотримують вітамін Д.

Вітамін Д – надзвичайно унікальний вітамін, який впливає абсолютно на усі клітини організму. Останні дослідження показують, що давати його потрібно протягом усього року, а не лише в осінньо-весняний період. 

Передозування малоймовірне, якщо ж, звичайно, ваша дитина не вип’є усю пляшечку. А для батьків, які забувають давати препарат щодня, існує вихід – тижнева доза за один раз. Тобто ви можете давати малюку до року 2800-3500 МО один раз в тиждень.

А як щодо вітамінних комплексів, до складу яких входить вітамін Д?

У вітамінних комплексах часто поєднуються вітаміни, які виключають засвоєння один одного. Вирахувати потрібну кількість певного вітаміну – неможливо. Ну і не варто забувати про алергію, яку часто викликають такі комплекси. Тому я рекомендую приймати вітаміни окремо, та й ті, дефіцит яких існує в організмі дитини. Отже, більше – не завжди краще.

Схожі записи