Лікування варикозу вен на ногах: медикаментозна терапія
Варикозне розширення поверхневих вен (ВРВ) нижніх кінцівок, або ж по-народному варикоз ніг, згідно статистики, вражає від 2 до 73% населення світу. ¹ В Україні 25% населення страждає на цю хворобу ².
Вважати варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок дріб’язковою чи не вартою особливої уваги хворобою – вкрай помилково. Адже без лікування захворювання невпинно прогресуватиме, що рано чи пізно приведе до важких наслідків: виражених набряків, кровотеч із варикозно розширених вен, порушення або навіть унеможливлення ходьби, утворення виразок, лікування яких важке, тривале і не завжди ефективне. Особливо небезпечне інфікування виразок, яке в запущених випадках може призвести до розвитку важкого інфекційного процесу, сепсису та до ампутації нижньої кінцівки (-ок). В найгіршому випадку важкий інфекційний процес може призвести до летального кінця.
Сьогодні ми розглянемо можливі медикаментозні (за допомогою медичних препаратів) методи лікування варикозу на ногах.
Причини розвитку варикозу
Без знання причин появи та розвитку хвороби неможливо впливати на неї, назначати лікування. Коротко розглянемо чому виникає та прогресує ВРВ ніг.
Основна причина розвитку та прогресування хвороби полягає в тому, що поверхневі вени нижніх кінцівок стають неспроможними виконувати свою функцію із-за надмірного навантаження (тривале стояння вертикальне положення ніг, сидяча робота або надмірні фізичні навантаження на ноги – тривалий та регулярний біг, виконання фізичних вправ, направлених на м’язи ніг).
Рідше причиною варикозу є травма вен (в тім числі під час операцій на нижніх кінцівках) або пухлини, що передавлюють вени, та порушують нормальний кровотік у судинах.
У перерахованих випадках клапани всередині вен, які забезпечують правильний, направлений рух крові в цих судинах, стають неспроможними виконувати свою функцію, і кров накопичується в венах. Це призводить до перерозтягнення венозних стінок та поступового зниження їх тонусу, стоншення стінок судин. З часом вказаний патологічний процес стає все вираженішим та важчим. Результат цього пацієнти бачать як розширені вени на ногах або варикозні венозні вузли на нижніх кінцівках.
Відмітимо, що внаслідок перерозтягнення венозних стінок порушуються реологічні властивості (здатність крові протікати суднами) крові, із-за чого компоненти крові осідають на венозних стінках, що призводить до утворення тромбів в венах. А із-за застою крові в судинах її компоненти просочуються крізь венозні стінки, потрапляють в навколишні простори та тканини й накопичуються в них. Останнє є причиною зміни кольору шкіри гомілок та стоп при варикозі, огрубіння шкіри гомілок, набряку ніг.
Суть медикаментозного лікування
Будемо прямими, вилікувати варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок раз і назавжди за допомогою медичних препаратів неможливо. ³ Таке лікування направлене на унеможливлення прогресування хвороби або на максимальне сповільнення цього процесу.
Найбільш ефективним методом лікування варикозу на ногах є операція. Наводимо можливі варіанти оперативного лікування хвороби:
- традиційна флебектомія (видалення варикозно розширених вен);
- операція з використанням хірургічного лазера – лазерна абляція. Під час операції лазером “зварюють” стінки вен,що унеможливлює плин крові по судинам, та, як результат, вени “спадаються” і заміщуються фіброзною тканиною;
- склеротерапія – ін’єкційне введення в варикозно розширену вену препарату, який “склеює” стінки вени, унеможливлюючи кровотік в ній, що з часом призводить до ефекту, описаного в пункті про лазерну абляцію вен;
- комбінована – поєднання традиційої флебектомії та використання хірургічного лазеру або/та склеротерапії для “закупорки” вен, які не вдається видалити традиційним способом.
Вибір варіанту операції залежить від стадії розвитку хвороби, наявності відповідного медичного інструменту та обладнання, кваліфікації хірурга, стану пацієнта і особливостей його організму.
Медикаментозне лікування варикозно розширених поверхневих вен нижніх кінцівок діє за рахунок:
- підвищення тонусу стінок вен;
- покращення функції венозних клапанів, які забезпечують рух крові в судинах в правильному напрямку, запобігають застою і зворотному току крові крові в венах;
- покращення реології (“текучості”) крові в венах;
- запобігання виходу компонентів крові за межі вен в навколишні тканини;
- покращення відтоку лімфи від тканин та її транспорту в правильному напрямку.
Таким чином медикаментозне лікування впливає на причину ВРВ ніг – направлене в корінь проблеми. Підвищення тонусу венозних стінок, покращення роботи клапанів в середині вен, нормалізація кровотоку в венах та запобігання накопичення компонентів крові в цих судинах й в навколишніх тканинах та просторах і є метою медикаментозного лікування варикозного розширення поверхневих вен нижніх кінцівок.
Висновок
Медикаментозне лікування варикозу на ногах націлене на причину хвороби і, безперечно, ефективне. Але таке лікування не забезпечує 100% одужання, а лише запобігає прогресуванню захворювання, погіршенню стану пацієнта, або, якщо це вже неможливо (запущений варикоз) – сповільнює розвиток хвороби та запобігає появі її ускладнень, а при їх наявності сповільнює їх прогресування.
Незалежно від стадії хвороби варикозне розширення поверхневих вен нижніх кінцівок має бути комбінованим. Тобто поєднувати прийом препаратів, фізичні методи впливу на стан вен ніг, а за потреби виконується операція, вибір якої залежить від стадії розвитку захворювання, стану пацієнта, наявності відповідного медичного інструментарію та апаратури, навичок хірурга.
Про інші методики лікування варикозного розширення поверхневих вен нижніх кінцівок розповімо в наступних статтях.
Автор – Кислиця Євген Володимирович, хірург відділення гнійної хірургії та діабетичної стопи Кропивницької міської лікарні швидкої медичної допомоги.
Джерела: