Глосит. Чому виникає запалення язика?

Запалення язика

Язик є важливим і універсальним м’язом, який сприяє потрапляння їжі у шлунок та забезпечує людині мовлення. Запалення язика (глосит) виникає, коли він набрякає і може змінювати колір, іноді набуваючи гладкого вигляду. Зазвичай ці симптоми можуть бути пов’язані з іншими проблемами зі здоров’ям, тому варто звернутися за допомогою до лікаря.

Які бувають види глоситу?

Запалення язика може виникнути раптово (гострий глосит) або може повторитися з часом (хронічний глосит). Також глосит поділяють на такі види:

  • Атрофічний глосит, або глосит Хантера, виникає, коли язик втрачає багато смакових рецепторів (у таких випадках язик може стати гладким і блискучим).
  • Серединний ромбоподібний глосит характеризується червоною, гладкою, плоскою або піднятою ділянкою в середній або задній частині язика (найчастіше цей тип глоситу пов’язаний з грибковою інфекцією (кандидозним глоситом)).
  • Географічний язик, викликає появу гладких червоних плям без наявності смакових рецепторів, які нагадують карту (хоча це запальне захворювання, воно повністю безпечне).
  • Синдром печіння в ротовій порожнині вражає кінчик язика та небо. Він може виникати у людей будь-якого віку, але найчастіше зустрічається під час менопаузи, тому його також називають клімактеричним глоситом.

Симптоми запалення язика

Варто зауважити, що деякі люди з глоситом можуть не відчувати болю або відчувати лише один симптом – набряк язика. Інші люди, які зіштовхнулася із запаленням язика мають наступні симптоми:

  • проблеми з жуванням, ковтанням та розмовою;
  • язик може бути болючим, чутливим або набряклим;
  • Язик може змінити колір і виглядати блідим або червоним.

Основні причини появи глоситу

Запалення язика часто є симптомом якогось основного захворювання, тому найпоширенішими причинами можуть бути наступні причини:

  • Алергія (глосит може виникнути, якщо у вас є алергічна реакція на зубну пасту, ополіскувач для рота, ліки тощо).
  • Синдром Шегрена (він призводить до пошкодження слинних залоз, що викликає сухість у роті, а це може спричинити запалення язика).
  • Травми (піки або травми в ротовій порожнині можуть спричинити запалення язика).
  • Дефіцит вітамінів  (низький рівень вітаміну В-12 або заліза може спричинити запалення язика).
  • Шкірні захворювання (Деякі шкірні захворювання можуть викликати запалення язика).
  • Дріжджові інфекції (дріжджові інфекції в роті, також відомі як молочниця, можуть викликати запалення язика).
  • Подразники, що потрапляють в організм з їжею (алкоголь, гостра їжа або тютюн можуть подразнювати ротову порожнину і викликати запалення язика).

Лікування запалення язика (глоситу)

Лікування запалення язика має дві основні цілі: зменшити запалення та біль, а також усунути основну причину. Лікар може призначити протизапальний препарат або рекомендувати безрецептурні засоби, щоб зменшити запалення та полегшити біль, поки лікується основне захворювання. 

Також для усунення причини запалення лікар може виписати антибіотики, протигрибкові або протимікробні препарати. Може також бути рекомендовано змінити дієту або спосіб життя, наприклад, кинути палити та уникати алкоголю. Лікар може порадити приймати добавки, такі як залізо або вітамін B-12.

Дотримання правильної гігієни порожнини рота також допоможе зменшити симптоми. Обов’язково щодня чистьте зуби та користуйтеся зубною ниткою, а також регулярно відвідуйте стоматолога для огляду та чищення.

Використанні джерела:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23987-glossitis

https://www.healthline.com/health/tongue-problems

Схожі записи