Як глюкоза впливає на наш мозок, тіло і настрій?

Глюкоза вплив на мозок, настрій та тіло

Глюкоза, або, інакше кажучи, цукор у крові, є формою простих вуглеводів. Коли її рівень падає надто низько (гіпоглікемія) чи підвищується надто високо (гіперглікемія), це може негативно позначатися на роботі організму. Ба більше, глюкоза вважається одним із видів цукру, які є ключовим джерелом енергії для функціонування наших клітин. Мозок, як орган із високою концентрацією нервових клітин (нейронів), споживає близько половини всієї енергії, що надходить із глюкози. Як саме впливає глюкоза на наш організм – читайте далі.

Що таке глюкоза?

Слово «глюкоза» має грецьке коріння й означає «солодкий». Це вид цукру, який ми отримуємо з їжі. Наш організм розщеплює більшу частину їжі на глюкозу, яка потрапляє в кров. Коли рівень глюкози зростає, підшлункова залоза виробляє інсулін — гормон, що допомагає глюкозі проникати в клітини для вироблення енергії. Якщо підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну, може розвинутися діабет. У такому випадку може знадобитися лікування, щоб контролювати рівень глюкози в організмі.

Варто знати, що зависокий рівень глюкози в крові протягом тривалого періоду може пошкодити нирки, очі та інші органи.

Глюкоза та її вплив на настрій:

Цукор може впливати на наш настрій, зокрема:

  • Високий рівень глюкози в крові порушує здатність обробляти емоції, як показали дослідження мозку.
  • Люди з діабетом 2 типу відзначають погіршення настрою та відчуття тривоги під час підвищення рівня цукру в крові.
  • Високе споживання цукру часто пов’язують із випадками депресії. 

Також майте на увазі, що цукор може викликати ефект, схожий на залежність. Дослідження показали, що переїдання змінює частину мозку, яка відповідає за відчуття винагороди, і це може змусити нас ще більше хотіти їсти.

Глюкоза та її вплив на мозок людини:

Мозок залежить від глюкози для мислення, пам’яті та навчання. Глюкоза для нашого мозку, як паливо для авто. Якщо умовного палива не вистачає, тоді мозок не може виробляти нейромедіатори — хімічні речовини, які забезпечують зв’язок між клітинами. Це порушує роботу мозку. Наприклад, при низькому рівні глюкози (гіпоглікемії), що часто трапляється при діабеті, мозку не вистачає енергії, через що погіршуються увага та розумові здібності.

Але! Хоча мозок потребує глюкози, її надлишок може шкодити. Дослідження на тваринах показали, що фруктоза та глюкоза можуть спричиняти старіння клітин і погіршення пам’яті. Особливо це стосується діабету, коли високий рівень глюкози в крові триває довгий час.

Діабет 1 типу виникає через руйнування клітин, які виробляють інсулін, а діабет 2 типу — через стійкість клітин до інсуліну, викликану перевантаженням цим гормоном.

Рівень цукру в крові та вплив на тіло:

Якщо він високий:

  • Часте сечовипускання. Нирки працюють надмірно, щоб обробити додатковий цукор у крові. Коли вони не справляються, організм виводить воду, необхідну для нормальної роботи.
  • Відчуття спраги. Щоб вивести зайвий цукор, організм забирає воду з тканин. Оскільки ця рідина важлива для енергії, функціонуванню поживних речовин і виведення відходів, мозок сигналізує про спрагу, щоб ви пили більше.
  • Відчуття сухості в роті. Оскільки ваше тіло витягує рідину з рота, тоді виділяється менше слини.
  • Відчуття втоми. Якщо у вас діабет 2 типу і рівень цукру в крові часто високий, ваші клітини стають менш чутливими до інсуліну, який допомагає доставляти енергію до клітин.
  • Проблеми із травленням. Високий рівень цукру в організмі може призвести до втрати апетиту і схуднення, а також до проблем із кислотним рефлюксом, судомами, блювотою та сильним запором.

Якщо він низький:

  • Проблеми із серцебиттям (найчастіше аритмія). Гормони, що підвищують рівень цукру в крові, можуть також прискорити серцебиття та викликати відчуття перебоїв у серці.
  • Тремтіння або проблеми з координацією. Тіло виводить гормони, як-от адреналін, щоб підвищити рівень цукру, але це може спричинити тремтіння рук і інших частин тіла.
  • Сильне потовиділення. Гормони, які тіло виводить для підвищення рівня цукру в крові при його зниженні, також можуть викликати сильне потовиділення.
  • Постійний голод. Раптовий сильний голод, навіть після їди, може вказувати на те, що ваше тіло не перетворює їжу на цукор у крові правильно.
  • Запаморочення та відчуття нудоти. Клітини мозку потребують глюкози для нормальної роботи. Її дефіцит може викликати втому, слабкість, запаморочення нудоту та головний біль.
Використанні джерела:

https://www.healthline.com/health/glucose

https://medlineplus.gov/bloodglucose.html

https://hms.harvard.edu/news-events/publications-archive/brain/sugar-brain

https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-blood-sugar-high-low

https://www.verywellmind.com/how-sugar-affects-the-brain-4065218

Схожі записи