Чому я чую дзвін у вухах?
Тіннітус – медичний термін, який означає шум або дзвін у вусі. Дзвін, клацання, пульсація чи дзижчання – це звуки, які чуєте лише ви. Вони можуть бути тихими або настільки гучними, що заважають сприймати навколишні звуки, зосереджуватися чи спати. Іноді шум у вухах має конкретну причину, і його можна зменшити, усунувши цю проблему. Однак у більшості випадків повністю вилікувати шум у вухах неможливо. Проте існують способи зменшити його дискомфорт або зробити звук менш помітним.
Поширені причини появи шуму у вусі:
- Вікова втрата слуху: зниження слуху з віком може спричиняти уявні та хибні звуки через недостатню стимуляцію слухового нерва.
- Втрата слуху через шум: тривалий або раптовий вплив гучних звуків, як-от постріли чи вибухи, може викликати шум у вухах.
- Травми вуха: ушкодження слухового нерва або мозкових ділянок, які відповідають за слух, часто призводять до дзвону в одному вусі.
- Захворювання вух: вушна сірка, інфекції або інші порушення можуть викликати тимчасову втрату слуху та шум у вухах.
- Деякі ліки: зокрема антибіотики, антидепресанти, протизапальні засоби чи препарати від раку тощо.
Рідше дзвін у вухах виникає через:
- Дисфункцію євстахієвої труби.
- Хворобу Меньєра.
- Розлади скронево-нижньощелепного суглоба.
- Пухлини на слуховому нерві.
- Отосклероз (аномальний ріст кісток у вухах).
- Порушення кровообігу, які викликають шум, який постійно пульсує.
- Аутоімунні захворювання (вовчак, ревматоїдний артрит).
Симптоми дзвону у вухах:
Найчастіше шум у вухах схожий на дзвін, хоча зовнішніх звуків немає. Однак він може проявлятися й іншими фантомними звуками, зокрема:
- дзижчання;
- ревіння;
- клацання;
- шипіння;
- гудіння.
Інтенсивність шуму варіюється від тихого до гучного і може виникати в одному або обох вухах. У деяких випадках звук настільки гучний, що заважає зосереджуватись або чути інші звуки, ба більше, він заважає заснути. Також шум може бути постійним або періодично з’являтися.
Рідше зустрічається дзвін у вухах, що пульсує та може навіть збігатися з серцебиттям. Його іноді можна почути під час огляду лікаря (об’єктивний шум).
Шум у вухах може з’явитися у тих, хто працює в умовах сильного шуму: теслі, пілоти, музиканти, працівники дорожніх робіт чи озеленення, а також ті, хто використовує бензопили, зброю чи гучну техніку. Ризик зростає, якщо ви часто відвідуєте концерти, спортивні заходи або слухаєте музику на високій гучності. Іноді шум у вухах виникає після разового впливу дуже гучного звуку, як-от пострілу чи вибуху двигуна.
Як лікується дзвін у вухах?
Лікування шуму у вухах залежить від причини його виникнення. Лікар проведе огляд, перевірить вуха на наявність проблем і запитає про вашу історію хвороби та вплив гучних звуків. За потреби вас можуть направити до отоларинголога, щоб виключити інші захворювання.
Для встановлення діагнозу можуть призначити наступне:
- Тести слуху: аудіометрія, тимпанометрія.
- Аналізи крові: для виявлення хвороб серця чи інших проблем.
- МРТ або КТ: щоб виявити структурні порушення.
- Огляд у стоматолога: для перевірки на розлад скронево-нижньощелепного суглоба.
Також ваш лікар може запропонувати методи, які можуть допомогти вам адаптуватися до шуму і зменшити його вплив на повсякденне життя:
- Слухові апарати: підвищують гучність звуків, що необхідно почути, і зменшують відчуття дзвону та інших неприємних звуків.
- Маскувальники звуку: створюють білий шум, що допомагає заглушити дзвін. Можна використовувати вдень або вночі для полегшення сну.
- Техніки релаксації: вправи, йога та глибоке дихання допомагають зменшити стрес, який посилює шум у вухах.
- Когнітивно-поведінкова терапія: допомагає управляти емоціями, що виникають через шум, покращуючи якість життя.
- Ліки, такі як антидепресанти або засоби від тривоги, можуть полегшити симптоми, але немає підтверджених засобів для лікування шуму у вухах.
Коли звернутися до лікаря?
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо шум у вухах викликає для вас постійний дискомфорт у повсякденному житті та ви спостерігаєте наступні симптоми:
- Якщо шум у вухах з’явився після застуди чи іншої інфекції верхніх дихальних шляхів і не зникає протягом тижня.
- Ви відчуваєте втрату слуху або запаморочення разом із шумом у вухах.
- Шум у вухах викликає у вас тривогу чи депресію.
Профілактика, яка допоможе вберегти ваш слух:
Дзвін або будь-який інший шум у вусі у більшості випадків є симптомом різних захворювань, тому повністю запобігти йому неможливо. Однак ви можете знизити ризик, захищаючи свій слух:
- Використовуйте засоби захисту при роботі на будівництві, у заводських умовах або під час занять у галасливому середовищі.
- Уникайте надмірного шуму під час концертів, у кінотеатрах чи спортзалах, де часто грає гучна музика.
- Використовуйте засоби захисту, працюючи з електроінструментами, газонокосарками чи іншим гучним обладнанням.
- Будьте обережні при використанні вогнепальної зброї, наприклад, під час стрільби чи полювання, одягайте спеціальні беруші, шумозаглушуючі навушники або інше захисне спорядження.
- Постійно регулюйте гучність, коли слухаєте музику через навушники.
Використанні джерела:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/syc-20350156
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/14164-tinnitus
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-tinnitus-basics