Вакцинація та вакцини: відповіді педіатра на найпоширеніші питання
Дитина – найбільший дар та втіха для батьків. Спостерігаючи як маля росте, тягне голівку, сідає, спинається на ніжки чи промовляє перші слова, кожні мама й тато намагаються зробити все, щоб йому було добре. Та світ сповнений вірусами, бактеріями та іншими шкідливими мікроорганізмами, які можуть завдати неабиякої шкоди дитині. Вберегти від них свою крихітку голіруч не вдасться – слід завчасно озброїтися. А найдієвіша зброя у багатьох випадках – імунізація шляхом введення вакцини. Вакцинація – один з найефективніших способів захистити здоров’я вашого малюка.
Розкриваємо секрети вакцинації разом з Діаною Шевцовою: чому це важливо для дитячого організму і суспільства в цілому.
Що таке імунізація?
Імунізація – це своєрідне тренування імунної системи організму на своєчасне виявлення та знешкодження певної інфекційної хвороби. Починається цей процес з вакцинації, введення невеликої кількості слабких або вбитих збудників (або їхніх антигенів) у дитячий організм. Вакцини містять компоненти, які подібні до хвороботворних агентів, але не спричиняють захворювання. Вони навчають імунну систему розпізнавати і боротися з цими агентами, щоб підвищити стійкість організму до хвороби та уникнути її розвитку.
Тобто імунізація сприяє колективному захисту від хвороб?
Імунізація діє на двох рівнях: індивідуальному і колективному. На індивідуальному рівні вона захищає самого малюка від хвороб, проти яких він був вакцинований. В нього створюється імунітет, який допомагає швидко розпізнати інфекцію та подолати її з найменшим ризиком розвитку ускладнень. А на колективному рівні вакцинація створює бар’єр для подальшого розповсюдження хвороби. Тому говорити про імунізацію лише в контексті користі для суспільства – хибно. Це, в першу чергу, індивідуальна значущість для здоров’я кожної дитини, а також для психо-емоційного спокою батьків.
Як імунізують дітей в Україні, чи є якісь принципові розбіжності з вакцинацією у світі?
В Україні існує національна програма імунізації, яка передбачає розклад вакцинації для дітей на різних етапах їхнього життя. Ця програма базується на вимогах Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) та враховує специфіку інфекційних хвороб, які є актуальними в Україні.
Основні вакцини, які включені до розкладу імунізації дітей в Україні, включають вакцини проти дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, гепатиту В, туберкульозу, гемофільної інфекції та інших інфекційних хвороб.
Україна слідує рекомендаціям ВООЗ та має свій національний календар щеплень. Адже специфіка імунізації може різнитися в кожній країні, залежно від потреб та епідеміологічної ситуації. Та загальний принцип вакцинації, який полягає в створенні оптимальних умов для захисту від інфекцій, спільний у всьому світі. Імунізація дітей в Україні починається в перший рік життя та продовжується до підліткового віку.
Чому вакцинують новонароджених, хіба не можна почекати, щоб вони підросли і окрепли?
В тому то й річ, що у новонародженого малюка ще не так багато сил, щоб боротися з багатьма хворобами. Раніше, наприклад, багато дітей просто вмирали від кашлюка, кору чи поліомієліту. Захворювання, від яких вакцинують немовлят, або мають дуже важкі наслідки, або призводять до смерті.
Безпосередньо у пологовому відділенні роблять щеплення від гепатиту В та туберкульозу.
Чому деякі прививки роблять декілька разів?
Звичайно, було б дуже добре, якби винайшли одну вакцину від усіх хвороб. Та, на жаль, до цього ще медична та фармацевтична наука не дійшла. Деякі вакцини потрібно вводити декілька разів з певним інтервалом, щоб виробився імунітет. І це не просто чиясь забаганка, а результати багаторічних клінічних досліджень.
Де краще прививати дитину: в державній чи приватній лікарні?
Насправді значущої різниці, де вакцинувати малюка, немає. Головне, щоб вам і вашій дитині було комфортно і ви повністю довіряли своєму лікарю. Основне, на що потрібно звернути увагу, – стан здоров’я малюка та умови зберігання вакцини.
Чи можна вакцинувати, якщо у дитини сопельки?
Перед кожною процедурою вакцинації малюка обов’язково оглядає педіатр. Прямими протипоказаннями є: тяжка алергічна реакція (анафілаксія) на попереднє введення вакцини, гострий період захворювання, який супроводжується погіршенням самопочуття дитини та підвищенням температури до 38 градусів і вище, загострення алергії, під час епідемії чи карантину.
Та в період пандемії COVID-19 усі планові щеплення робилися, щоб не погіршити і так складну ситуацію додатковими спалахами хвороб. Незначні сопельки та залишковий кашель не вважається протипоказанням до проведення вакцинації.
Що означає «обовʼязкові» та «рекомендовані» щеплення?
Обовʼязкові – це ті вакцини, які входять до календаря щеплень та захищають від 10 основних хвороб. Без них не приймають до навчальних закладів різних рівнів. Держава забезпечує ними кожну дитину безкоштовно. Але є й такі, які не є обовʼязковими та, при бажанні, щепитися ними можна за власним бажанням та за власні кошти. Вони захищають від менінгококу, пневмококу, ротавірусу, вітряної віспи, гепатиту А.
Як підготувати дитину до вакцинації?
Найперше, що потрібно зробити батькам, розповісти про вакцинацію. Для чого її проводять і наскільки це важливо. Пояснити, що може бути боляче, тому можна, якщо дуже хочеться, трішки покричати чи поплакати під час процедури. Та не можна видиратися чи втікати. Існує безліч різноманітних книг і казочок, які можна прочитати перед щепленням.
Після вакцинації дитина може гуляти, купатися та відвідувати навчальні заклади, а також розраховувати на приємний бонус у вигляді іграшки, походу в кіно чи іншого подарунку від батьків.
Які можуть бути побічні реакції на введення вакцини?
Після проведення вакцинації дитина певний час повинна перебувати під наглядом медперсоналу (15-30 хвилин). В цей період може проявитися негативна реакція на введення вакцини.
Вдома протягом 1-3 днів дитину можуть турбувати загальні побічні ефекти вакцинації: надмірна сонливість, капризність, відмова від їжі, гарячка понад 38,5 градусів. Також можливі місцеві реакції: біль, почервоніння в місці ін’єкції, ущільнення, підшкірний вузлик (може зберігатись протягом кількох днів чи тижнів). Але це все вважається очікуваною поствакцинальною реакцією і особливого лікування не потребує. Якщо піднялася температура чи турбує біль, дитині можна дати жарознижувальний препарат, щоб полегшити самопочуття. Але незначна температура чи припухлість у місці ін’єкції – це не така велика ціна за життя та здоров’я малюка.
Інтерв’ю записала: Ольга Бондаренко
Експерт: лікар-педіатр Діана Шевцова