Як позбутися хронічного стресу?
Боротьба з хронічним стресом може здатися важким завданням, коли відчуваєш, що втрачаєш контроль над своїм життям. Однак, не засмучуйся, оскільки існує безліч ефективних стратегій, які допоможуть знизити рівень стресу та покращити ваше самопочуття.
Хронічний стрес – це тривале, часто непереборне відчуття тиску або перевантаження, що триває протягом довгого часу. Дізнайтеся про можливі шляхи подолання хронічного стресу у цій статті.
Перший крок у боротьбі зі стресом — це визначення його ознак та симптомів, які є у вашому житті. Це можуть бути фізичні прояви, такі як головний біль, м’язове напруження або проблеми зі сном, або емоційні прояви, такі як роздратованість, тривога або впадання настрою. Коли ви розпізнаєте ці сигнали, ви можете своєчасно втрутитися і запровадити стратегії для полегшення стресу.
Ось кілька методів боротьби зі стресом, які допоможуть вам знизити його вплив на ваше життя.
Як доглядати за собою, щоб знизити рівень стресу
Обов’язково виділяйте час для себе, адже це точно зможе допомогти знизити ваш рівень стресу:
- гуляйте більше на свіжому повітрі
- приймайте ванну
- аромотерапія (запалювання свічок, ароматичні палички тощо)
- читайте хороші книги
- фізичні вправи (біг, фітнес, йога, спортзал тощо)
- здорове харчування
- розтяжка перед сном
- масаж
- улюблені хобі (малювання картин по номерах, в’язання, вишивання тощо)
- улюблена музика
- поговоріть із близькими та друзями
- Покращить якість сну
- проводьте медитації
- говоріть із самим собою (виписуйте всі надокучливі думки у щоденник)
Чого не варто робити при стресі?
Не дозволяйте своїм думкам повністю контролювати вами
У людини за один день у голові з’являється тисячі думок. Люди із хронічним стресом можуть дійти до типу мислення, яке є зовсім непродуктивним, надмірно негативним і навіть є нав’язливим. Цей тип мислення відомий як «румінація». Зосереджуючись на негативі та постійно хвилюючись — ми стаємо жертвами власних роздумів, таким чином посилюємо рівень стресу.
Дайте собі можливість гарно виспатись
Наш організм погано реагує на стрес, коли наш сон не досягає якісного рівня. Якщо ви не будете висипатися, то ваші когнітивні функції організму будуть погано реагувати на буденні речі та сприятимуть розвитку внутрішньої тривоги.
Звичайно, сон та стрес тісно взаємопов’язані між собою, адже стрес суттєво впливає на здатність якісно спати. Дотримуйтеся правильного графіка сну, уникайте використання гаджетів або інших електронних приладів, які заважають вам заснути швидко.
Перестаньте вживати їжу швидкого приготування та інше “сміття”
На ваше самопочуття впливає те, що ви їсте. Якщо у вашому щоденному раціоні є забагато кофеїну та цукру, то слід подумати, чим можна замінити ці два компоненти більш корисним. Стрес дуже впливає на наше харчування, адже дуже легко втратити апетит і нічого не їсти довгий період часу, а можна, навпаки, непомітно переїсти, що суттєво впливає на коливання вашої ваги.
Не перепрацьовуйте та не перевантажуйте свій робочий графік
Ви не повірите, але коли ви маєте заповнений робочий графік справами, навіть, якщо вони вам до душі, ви можете відчувати більше стресу просто через відсутність банального відпочинку. Навчіться відмовлятися від багатьох завдань, які вам не посильні зараз, адже вони можуть негативно відгукнутися на вашому ментальному здоров’ю.
Зупиняйте свої когнітивні ілюзії
Ваші моделі мислення та світосприйняття можуть мати вплив на рівень стресу вашого організму. Тобто ваші моделі мислення можуть мати як і оптимістичний, так і негативний характери. Ми можемо частіше відчувати загрозу, тобто стрес, через те, що стресова реакція максималізує негативне відчуття.
Не лінуйтеся виконувати фізичні вправи
Фізичні вправи дійсно можуть допомогти вам зменшити стрес. Іронічно, що фізичні вправи приносять нам найбільшу користь, адже після їх виконання ми відчуваємо втому і змушені відпочити, а не навантажувати себе негативними думками.
Перестаньте втрачати можливості через негативний настрій
Під час стресових ситуацій нам важливо змінити свій підхід та розвивати оптимістичний настрій, хоч інколи це буває досить важко. Оптимістичний настрій допоможе вам зосередитися на можливостях та знайти позитивні аспекти навіть у важких ситуаціях.
Не ігноруйте тригери, які пов’язані зі стресом
Ні в якому разі не ігноруйте власне пригнічене самопочуття, адже управління стресом – це безперервний процес, а не одноразова дія. Проаналізуйте добре свій ментальний стан, щоб не допускати, щоб ваш рівень стресу став занадто високим.
Коли при стресі варто звернутися до лікаря?
Якщо ви знаходитеся в ситуації, коли самостійні стратегії самодопомоги не працюють і стрес вам завдає значних негативних наслідків, важливо звернутися до лікаря або класифікованого спеціаліста. Вони зможуть надати вам підтримку, порадити щодо варіантів лікування стресу та його наслідків.
Крім того, якщо ви маєте суїцидальні думки або вживаєте алкоголь або наркотики, щоб впоратися зі стресом, важливо негайно звернутися до лікаря.
Пам’ятайте, що професійна підтримка і лікування можуть бути важливими кроками у здоров’ї та покращенні самопочуття під час важких стресових періодів.
Відновлення після стресу
Медитація, його та дихальні вправи — це чудові способи, щоб відновити енергію після хронічного стресу.
Не відмовляйтеся, від підтримки ваших близьких та друзів. Не соромтеся відвідати консультанта або психолога, якщо це необхідно. Пам’ятайте, що чим раніше ви звернетеся за психологічною допомогою, тим швидшим буде ваше одужання.
Наше життя дуже різноманітне і непередбачуване, то ж стрес є його частиною. Пам’ятайте, що короткочасний стрес може бути корисним, проте, якщо він трансформується у хронічний, то може викликати негативні симптоми та матиме вплив на розвиток фізичних та психічних розладів.