Вивихи суглобів: перша допомога
Вивих стається, коли кістки в суглобі зміщуються зі свого природного положення. Така травма може трапитися в будь-якому суглобі тіла, найчастіше внаслідок нещасних випадків або спортивних ушкоджень. Ніколи не намагайтеся самостійно вправляти вивихнутий суглоб – це може призвести до ускладнень. Читайте далі, щоб дізнатися про основні симптоми та першу допомогу при вивиху.
Види вивихів суглобів:
Існує два види вивихів, їх зазвичай розрізняють за ступенем зміщення кісток у суглобі:
- Повний вивих: виникає, коли кістки суглоба повністю розділяються та зміщуються зі свого нормального положення.
- Підвивих: частковий вивих, при якому кістки залишаються в контакті, але не повністю, як у нормальному стані. Це часто трапляється через надмірне розтягнення суглоба.
До поширених вивихів суглобів відносяться:
- Пальці;
- Плечі;
- Коліна;
- Лікті;
- Стегна;
- Щелепи.
Симптоми та ознаки вивиху суглобів
Травмована частина, наприклад, рука, нога, кисть чи палець, часто стає нерухомою через біль. У деяких випадках, наприклад у маленьких дітей або літніх людей, які не можуть пояснити про свою травму, вивих може проявлятися як відмова рухати ураженою частиною тіла.
Людина, яка має вивих може відчувати наступне:
- Біль (інтенсивний, особливо при спробах руху або навантаження).
- Набряк.
- Обмежена рухливість.
- Синці та зміна кольору (підшкірні кровотечі викликають синці, які спочатку багряно-чорні, а з часом змінюють колір на зелений і жовтий).
- Оніміння через пошкодження нервів навколо вивиху.
- Уражена ділянка тіла болісно реагує на дотик.
Що потрібно робити, якщо у вас або у когось іншого вивих:
Зверніться обов’язково до травмпункту, якщо ви у вас всі ознаки та симптоми вивиху або ви не можете повноцінно користуватися ураженою частиною тіла. Ніколи не намагайтеся силою повернути суглоб на місце самостійно.
- Негайно зверніться за медичною допомогою. Не зволікайте – чим швидше ви отримаєте допомогу, тим менший ризик ускладнень у майбутньому.
- Не рухайте пошкоджений суглоб. До прибуття лікаря зафіксуйте уражений суглоб за допомогою шини, щоб запобігти його руху. Ніколи не намагайтеся самостійно вправляти суглоб – це може пошкодити м’язи, зв’язки, нерви або кровоносні судини.
- Прикладіть лід до ураженого суглоба. Це допоможе зменшити набряк, зупинити внутрішню кровотечу та запобігти скупченню рідини навколо ушкодженої ділянки.
Використані джерела:
https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-dislocation/basics/art-20056693
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17873-dislocation
https://www.msdmanuals.com/home/injuries-and-poisoning/dislocations/overview-of-dislocations