Все, що потрібно знати про родимки

Родимки

Що таке родимки? Родимки – це плями на шкірі, які з’являються при народженні або незабаром після нього.Вони формуються через аномалії у розвитку пігментних клітин або кровоносних судин. Родимки впливають на зовнішній вигляд вашої шкіри. Деякі з них можуть зникати з часом, а інші залишаються протягом життя. У виняткових випадках зміни у родимці можуть свідчити про рак шкіри. Однак, рекомендується проходити медичний огляд лікарем для встановлення діагнозу.

Види родимок 

  • Судинні родимки (лентиго та ластовиння): ці плями складаються з кровоносних судин, які не сформувалися, як очікувалося, під час внутрішньоутробного розвитку. Цей тип родимок також відомий як червона родимка. Колір родимки залежить від кровоносних судин шкіри. Вони можуть бути присутніми при народженні або розвиватися невдовзі після народження.
  • Пігментні родимі плями (папіломатозні невуси та ангіоми): ці родимі плями складаються зі скупчення клітин меланоцитів – клітин, які відповідають за колір шкіри. Кольорова інтенсивність цих плям може відрізнятися від кольору решти шкіри. Вони можуть бути коричневими, чорними або синюватими.

Види судинних родимок включають:

  • Полуничні гемангіоми: маленькі, щільно розташовані судинні утворення, які можуть з’явитися на різних частинах тіла, частіше на обличчі, шкірі голови, спині або грудях (зазвичай зникають до 9 років);
  • Кавернозні гемангіоми: схожі на полуничні, але глибше розташовані під шкірою, можуть виглядати як червона або синя маса тканини, наповнена кров’ю;
  • Родимі плями від портвейну: плоскі, фіолетово-червоного кольору родимі плями з розширеними кровоносними капілярами, часто з’являються на обличчі;
  • Плями лосося: маленькі капіляри, видні крізь шкіру, зазвичай з’являються на обличчі та інших частинах тіла новонароджених, зникають з віком.

Види пігментних родимок

  • Шкірний меланоцитоз (раніше відомий як монгольські плями): зазвичай синього кольору, з’являються на сідницях, попереку, іноді на тулубі або руках;
  • Пігментні невуси (родимки): виступи на шкірі з таким самим кольором, як природний тон шкіри або можуть бути коричневі чи чорні, часто можуть з’являтися будь-де, поодинці або групами;
  • Вроджені невуси: родимки, присутні при народженні, які можуть мати підвищений ризик розвитку раку шкіри, особливо у великих розмірах;
  • Плями “кафе з молоком”(кольору молочної кави): світло-коричневі плями, які можуть з’являтися при народженні або розвиватися в перші кілька років життя дитини, можуть бути ознакою нейрофіброматозу у великих кількостях на тілі.

Винна (портвейнова) пляма, або капілярна мальформація

  • Це плоскі ділянки шкіри рожевого або фіолетового кольору, які можуть бути великими або малими.
  • Зазвичай вони присутні з народження і з часом можуть стати темнішими, коли дитина зростає.
  • Вони можуть потовщуватись та ставати більш горбистими після досягнення статевого дозрівання.
  • Ці сліди часто розташовані на обличчі, іноді лише з одного боку, але можуть з’явитися будь-де на тілі.
  • Деякі з цих плям, особливо на обличчі та ногах, можуть бути пов’язані з іншими проблемами.

Дуже рідко родимі винні плями можуть свідчити про наявність рідкісного основного захворювання, зокрема:

  • Синдром Стерджа-Вебера (пляма може знаходитися на верхній повіці та лобі, а також аномалії мозку (і іноді ока).
  • Синдром Кліппеля-Треноне-Вебера (зазвичай пляма знаходиться на нозі; кістки, м’язи та інші тканини біля родимки стають більшими, ніж інші нормальні кінцівки).

Цікавий факт, що родимки дуже поширені, але вони є не у всіх. Приблизно 10% усіх немовлят, народжених у всьому світі, мають специфічну родимку, яка називається гемангіомою.

Зовнішній вигляд родимок

Родимки відрізняються за розміром, формою та кольором і можуть бути плоскими або випнутими слідами на шкірі. Розмір родимок може коливатися від головки голки до розміру кулака. Також колір родимої плями може відрізнятися від кольору шкіри (від рожевого до чорного). Пігментовані родимки можуть збільшуватися в розмірі з віком і змінювати колір, особливо після впливу сонця та гормональних змін.

Причини появи родимок на тілі

Точна причина виникнення родимок залишається невідомою, проте у деяких випадках родимки утворюються через:

  • Неправильне формування кровоносних судин під час внутрішньоутробного розвитку (судинні родимки).
  • Ріст клітин меланоцитів у кластерах (пігментовані родимі плями).
  • Генетична схильність до певного типу родимок, яка міститься у вашій біологічній сімейній історії.
  • Розвиток родимки внаслідок основного захворювання, такого як синдром сального невуса, рак шкіри або нейрофіброматоз.

Лікування родимок

Більшість родимок є безпечними, але сталими. Лише монгольські плями та дитячі гемангіоми можуть зникнути. 

  • Для гемангіом дитинства, особливо тих, що можуть спричиняти проблеми (іноді полуничний слід може виростати над оком або може закорковувати одну сторону носа, утворювати виразку) застосовують препарати, такі як пропранолол.
  • Меланоцитарні невуси, необхідно видалити хірургічним шляхом, якщо вашій дитині дискомфортно; за іншими, які починають рости, часто в підлітковому віці, потрібно ретельно стежити та звертатися до лікаря за додатковими обстеженнями.
  • Капілярні вади розвитку не зникають самі по собі. Лазерне лікування може бути ефективним методом корекції, особливо якщо родимки впливають на психологічний комфорт дитини.

Ускладнення від пігментованих родимок

Якщо родимка розташована на видній частині тіла, наприклад, на обличчі, це може вплинути на самооцінку та сприйняття зовнішності. Також пігментовані родимки можуть збільшити ризик розвитку раку шкіри. Лікар повинен регулярно перевіряти будь-які зміни в кольорі, розмірі або текстурі родимки. Негайно звертайтесь до лікаря у разі болю, кровотечі, свербежу або набряку родимки.

Використанні джерела:

https://www.nhs.uk/conditions/birthmarks/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12159-birthmarks

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/birthmarks

Схожі записи