Діагностика та профілактика туберкульозу
Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається бактерією Mycobacterium tuberculosis (мікобактерія туберкульозу, інакше – туберкульозна поличка, або паличка Коха, названа так на честь її першовідкривача), що може провокувати зараження легень або інших тканин.Зазвичай ця хвороба поширюється на легені, але також може впливати на функціонування інших органів, такі як хребет, мозок або нирки.
Активний туберкульоз або, іншими словами, відкрита форма може протікати помірно протягом тривалого періоду, впродовж багатьох місяців. Однак такий підгострий перебіг становить значний ризик, оскільки хворі можуть затримувати візит до лікаря, у той час, коли інфіковані бактерією стають джерелом зараження для свого оточення. Особа з активним туберкульозом може заразити від 5 до 15 осіб, з якими контактує протягом одного року.
Без належного лікування, приблизно 45% осіб без імунодефіциту, що не спричинений ВІЛ, та практично всі ВІЛ-позитивні хворі з туберкульозом можуть померти. Для пацієнтів з ВІЛ, туберкульоз стає особливо небезпечним, і лікування стає вкрай важливим для їх виживання та підтримання здоров’я.
Діагностика туберкульозу
Для діагностики туберкульозу існує два типи скринінгових тестів:
- Туберкулінова проба Манту (при сумнівному результаті пробу варто повторити через 3 тижні після першої ін’єкції);
- Аналіз крові (відомий як імунологічний тест на вивільнення гамма-інтерферону).
Також додаткові тести для визначення активності інфекції туберкульозом та стану ваших легенів включають:
- Лабораторні дослідження мокротиння та легеневої рідини;
- Рентген грудної клітки;
- Комп’ютерна томографія (КТ).
Як лікується туберкульоз?
Для ефективного лікування туберкульозу, необхідно дотримуватися всіх інструкцій, які надає ваш лікар. Важливо, що незавершене лікування може не знищити всіх бактерій, що може призвести до повторного виникнення хвороби. Тривалість курсу лікування може становити до дев’яти місяців або навіть більше, залежно від рекомендацій вашого лікаря.
Деякі форми туберкульозу можуть стати стійкими до дії ліків, що ускладнює лікування, проте слід проконсультуватися про це із вашим лікарем. Дотримання рекомендацій лікування є дуже важливим та впливає на успішний результат лікування туберкульозу.
Звичайно існують винятки, адже іноді ліки можуть викликати побічні ефекти, такі як:
- Шкірні висипання та інші реакції;
- Нудота і розлад шлунка;
- Свербіж шкіри;
- Жовта шкіра або очі (жовтяниця);
- Темна сеча.
Пам’ятайте, що туберкульоз виліковний!
Профілактика туберкульозу
Щоб запобігти поширенню інфекції у вашому організмі, слід дотримуватися наступних порад:
- Ретельно і часто мийте руки;
- Кашляйте в лікоть або прикривати рот під час кашлю;
- Уникнення тісного контакту з іншими людьми;
- Обов’язково провітрюйте приміщення у якому ви перебуваєте;
- Переконайтеся, що ви приймаєте всі ліки правильно;
- Не повертайтеся на роботу чи навчання, поки не буде офіційного дозволу від лікаря.
Щеплення від туберкульозу
Вакцину проти туберкульозу, відому як “BCG” (Bacille Calmette-Guérin), переважно використовують для дітей в країнах з високим рівнем поширення туберкульозу, для профілактики менінгіту та важкої форми хвороби, яка називається міліарним туберкульозом. Процедуру вакцинації проти туберкульозу зазвичай проводять на 3-5 день після народження дитини (але не раніше 48 годин після народження). Недоношених дітей вакцинують, коли їхня вага перевищує 2500 г, і відповідно до календаря профілактичних щеплень, затвердженого Міністерством охорони здоров’я України.