Переломи кісток, що потрібно про це знати
Що таке кістка? Кістка — це тип сполучної тканини, зміцнений кальцієм і кістковими клітинами. Кістки мають більш м’який центр, який називається кістковим мозком, де утворюються клітини крові. Основними функціями нашого скелета є підтримка нашого тіла, забезпечення руху та захист внутрішніх органів. Перелом виникає, коли сила, що діє на кістку є сильнішою, ніж кістка здатна витримати. Саме це порушує міцність та структуру кістки призводить до больових відчуттів, кровотечі, травми навколо місця тощо.
Типи переломів кісток
Існує кілька типів кісткових переломів. Деякі з них є більш серйозними, ніж інші. Серйозність перелому залежить від сили та напрямку впливу на конкретну кістку, а також від вашого віку та загального стану здоров’я людини. Серед поширених видів кісткових переломів можна виділити:
- Переломи грудної клітки, рук і верхньої частини тіла;
- Деякі переломи, які можуть вплинути на руки або зап’ястки;
- Переломи п’ясткової кістки (перелом будь-якої кістки вашої руки, яка з’єднує зап’ястя з пальцями);
- Переломи стоп і щиколоток частіше викликають такі ускладнення, як незрощення.
Важливо знати, що найчастіше переломи стегна найчастіше трапляються у людей похилого віку.
Відкрити та закриті переломи кісток
Травматолог може визначити ваш тип перелому та розподілити його на відкритий або закритий тип. У випадку відкритого перелому кістка проникає крізь шкіру, і цей вид іноді називають складним переломом. Лікування відкритих переломів часто потребує більш тривалого часу на заживлення, а також призводить до підвищеного ризику інфекцій та інших ускладнень. Закриті переломи також серйозні, але при цьому кістка не проникає крізь шкіру.
Зміщений та незміщений перелом кістки
Перелом зі зміщенням означає, що частини вашої кістки перемістилися настільки, що навколо перелому утворилася щілина, коли ваша кістка зламалася. Переломи без зміщення – це все ще зламані кістки, але шматки не були переміщені настільки далеко, що не шкодить її функціонуванню. Переломи зі зміщенням набагато частіше потребують хірургічного втручання.
Симптоми, які допоможуть зрозуміти, що ви зламали кістку
Перелом кісток може виникнути в результаті нещасного випадку, наприклад, падіння. Найпоширеніші ознаки перелому кістки:
- Біль.
- Набряк.
- Деформація.
Проте іноді важко визначити, чи кістка зламана, особливо, якщо вона не знаходиться у своєму звичному положенні. Якщо у вас зламана кістка, можуть виникнути наступні ознаки:
- Ви можете почути або відчути тріск, скрегіт під час травми;
- Може виникнути набряк, синці або чутливість навколо ураженої ділянки;
- Ви можете відчути біль, коли навантажуєте травмовану область, доторкаєтеся до неї, натискати або рухаєте;
- Пошкоджена частина може виглядати деформованою, може змінити форму або може знаходитися під незвичайним кутом. У випадку серйозних переломів кістка може вирізатися крізь шкіру (відкритий перелом);
- Можливе відчуття поколювання або оніміння в ураженій області.
Також вам може бути холодно або ви можете пітніти, непритомніти, відчувати запаморочення або нудоту в результаті шоку від перелому кістки. Якщо ваш перелом не є ускладненим, або це просто тріщина, ви можете не відчувати сильного болю або навіть усвідомлювати, що зламали кістку.
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо:
- Людина не реагує, не дихає або не рухається (Почніть проведення штучної вентиляції легень або серцево-легеневої реанімації у випадку відсутності дихання та серцебиття).
- Спостерігається сильна кровотеча.
- Навіть легкий натиск або будь-який рух викликає дискомфорт та біль.
- Місце травми виглядає деформованим.
- У вас відкритий перелом кістки.
- Кінцівка пошкодженої руки або ноги, оніміла або посиніла.
- Підозра перелому кістки на шиї, голові чи спині.
Перша медична допомога постраждалому
Під час очікування медичної допомоги виконайте наступні дії:
- Не рухайте постраждалу особу (за винятком ситуацій, коли це абсолютно необхідно для уникнення подальших травм).
- Якщо у людини кровотеча: притисніть рану стерильним бинтом, чистою тканиною або чистим шматком одягу.
- Не намагайтеся переставити кістку або штовхати кістку, яка деформована, особливо, якщо це відкритий перелом (накладка шини може допомогти зменшити дискомфорт).
- Покладіть на уражену область лід, щоб зменшити набряк та пом’якшити біль (уникайте прямого контакту льоду зі шкірою, обгорніть його рушником або тканиною).
- Якщо постраждалий перебуває у стані шоку, тобто відчуває слабкість або має швидке, поверхневе дихання, покладіть його так, щоб голова була нижче рівня тулуба, і, при можливості, підніміть йому ноги.
Ускладнення внаслідок переломів кісток, включають:
- Кістки мають багатий кровопостачання, і невдалий розрив може викликати значну кровотечу.
- Травми органів, тканин або навколишніх структур, наприклад, перелом черепа може призвести до пошкодження мозку, а злам ребра може спричинити травму органів грудної клітки.
- Затримка росту кістки, особливо, це може трапитися, якщо довга кістка дитини ламається близько до суглоба, де розташовані ростові пластини.
Процес загоєння переломів кісток
Процес відновлення при переломах кісток розпочинається утворенням згустків крові на місці пошкодження, які є першим етапом в загоєнні. Протягом приблизно 5 тижнів організм об’єднує 2 частини кістки за допомогою фіброзних клітин і хрящу.
Утворена таким чином тимчасова кістка, відома як мозоль, не має такої ж міцності, як справжня кістка. Вона може легко піддаватися розривам, поки повільно не стане знову справжньою кісткою. Тому лікар може видалити гіпсову пов’язку або шину через кілька тижнів, але залишається необхідність обережно ставитися до кістки щонайменше протягом наступного місяця.
Використанні джерела:
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/bone-fractures
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15241-bone-fractures
https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-fractures/basics/art-20056641