Профілактика вірусного гепатиту. Як зменшити ризик розвитку та передачі
Гепатит, спричинений вірусами, призводить до запалення та ушкодження клітин печінки через інфекцію, а також зловживання алкоголем і ожиріння.
Тривалий процес ураження печінки може призвести до поступового розвитку печінкової недостатності, при якій порушуються всі функції печінки, зокрема:
- регулювання обміну вуглеводів (глюкози);
- синтез білків, включаючи ті, що відповідають за згортання крові;
- утворення жовчних кислот, необхідних для перетравлювання і всмоктування жирів з їжі;
- знешкодження токсичних речовин;
- порушення обміну жовчного пігменту білірубіну, що може призвести до пожовтіння склери очей, а пізніше і всього тіла, а також до темного забарвлення сечі.
Чи можна вилікуватися від гепатиту?
Більшість людей з гострим гепатитом не потребує лікування, оскільки організм самостійно позбавляється від інфекції протягом 6 місяців. Якщо вірус не зникне через 6 місяців, це означає, що гепатит перейшов у хронічну форму. Хронічний вірусний гепатит B та C лікують противірусними препаратами. У випадку гепатиту C, у людей, які вперше отримують противірусне лікування, в 90% випадків можливе повне вилікування.
Коли звернутися до лікаря?
Слід звернутися до лікаря, якщо у вас існує ризик зараження гепатитом, зокрема, якщо ви мали контакт з інфікованою кров’ю, споживали воду або їжу, яка могла бути забрудненою вірусом, або мали незахищений статевий контакт з інфікованим партнером.
Своєчасний візит до лікаря дозволить вчасно почати лікування та уникнути можливих ускладнень. Лікар проведе діагностику, включаючи тестування на віруси гепатиту та інші необхідні дослідження, та призначить необхідну терапію в залежності від виявленої причини та стану печінки.
Профілактика гепатиту
Лікарі рекомендують регулярно проходити обстеження на гепатити A, B і C, особливо тим, хто входить до групи підвищеного ризику. Призначені фахівці регулярно проводять скринінг на гепатити B і C під час вагітності.
Важливо знати, що гепатити A та E передаються найчастіше через їжу та воду, які контактували з фекаліями людини, яка має вірус.
Як зменшити ризик розвитку гепатитів A та E:
- мийте ретельно рук після туалету та перед їдою;
- повне приготування та зберігання їжі у правильних санітарних умовах;
- пиття бутельованої води під час подорожі;
- уникайте або очищуйте від шкірки фрукти та овочі, що можуть бути вимиті або вирощені у не дезінфікованій воді;
Також ви можете запитати свого лікаря про вакцину проти гепатиту A, особливо якщо ви плануєте подорожувати у регіон, де поширений цей вірус.
Як зменшити ризик розвитку та передачі гепатитів B, C та D:
- використовувати під час сексу презерватив тощо;
- уникайте спільного використання зубних щіток, бритв і манікюрних інструментів;
- переконайтеся, що все обладнання для татуювань або акупунктури стерильне.
Люди з високим ризиком зараження гепатитом B можуть запитати свого лікаря про вакцинацію, але нині не існує щеплення проти гепатиту C.
Важливо, що для людей з ВІЛ важливо вживати заходи для запобігання зараженню та передачі гепатиту, проходити всі медичні огляди та дотримуватися плану лікування.
Якщо ви підозрюєте, що у вас гепатит, необхідно звернутися за медичною допомогою. Медичний працівник проведе діагностику та порадить щодо лікування, щоб зменшити ризик ускладнень та уникнути передачі вірусу.