Що таке хронічний стрес? Симптоми
У сучасному світі, де швидкість життя набуває все більшого темпу, а вимоги до нас зростають з кожним днем, стрес, на жаль, стає невіддільною частиною нашого повсякдення.
Стрес є відповіддю на будь-які зміни чи виклики, що виникають навколо нас і нашого життя. Він може мати як позитивний, так і негативний вплив на наш організм. Короткочасний стрес може стимулювати та мотивувати людський організм, піднімаючи нашу продуктивність та концентрацію. Однак, якщо стрес стає постійним і невиправдано високим, він починає шкодити нашому фізичному і психологічному здоров’ю.
Хронічний стрес – це тривале, часто непереборне відчуття тиску або перевантаження, що триває протягом довгого часу. Що його може викликати? Насправді існує багато причин, які призводять до виникнення хронічного стресу: фінансові труднощі, невдалий шлюб, конфлікти в родині чи незадоволення роботою тощо. Протягом тривалого періоду часу, хронічний стрес виснажує психологічні резерви людини та негативно впливає на її мозок і фізичне самопочуття. Люди, що мають проблеми із хронічним стресом, часто відчувають безсилля та переконані у нездатності змінити свою ситуацію.
Симптоми хронічного стресу
Якщо ви маєте три-п’ять із цих симптомів більш як кілька тижнів, можливо, ви страждаєте від хронічного стресу:
- Головний біль
- Безсоння або сонливість
- Зміна звичного стилю соціальної поведінки
- Низька енергія
- Несфокусоване або туманне мислення
- Зміна апетиту
- Збільшене вживання алкоголю або наркотиків
- Зміна емоційних реакцій на інших людей чи події
- Емоційна замкнутість
- Дратівливість, яка може бути перебільшеною
- Втома
- Труднощі із зосередженням або нездатність це зробити
- Швидкі, неорганізовані думки
- Труднощі зі сном
- Проблеми з травленням
- Відчуття безпорадності
- Уявна втрата контролю
- Низька самооцінка
- Втрата статевого потягу
- Нервозність
- Часті інфекції або хвороби
Хронічний стрес може викликати широкий спектр симптомів, включаючи зниження енергії, безсоння, зміни лібідо та депресію. Ми розглянули декілька симптомів детальніше нижче:
Зниження енергії та порушення сну
Хронічний стрес може значно впливати на рівень енергії та якість сну людини. Через нього, ви можете відчувати постійну втому та порушення сну (може викликати навіть безсоння), що може призвести до зниження рівня енергії.
Високі рівні стресу можуть спричинити виснаження фізичних та психологічних ресурсів, що може призвести до відчуття втрати енергії, виснаження та втоми. Люди можуть відчувати, що навіть прості завдання стають надмірно важкими й вимагають багато зусиль для їх виконання.
Багато людей, які мають проблеми із хронічним стресом, стикаються з проблемами зі засипанням, безсонням уночі, що заважає глибокому та якісному сну. Відчуття невиспаності може призвести до подальшого виснаження, зниження рівня енергії.
Хронічний стрес та депресія
Деякі дослідження показують, що хронічний стрес може бути пов’язаний з депресією та депресивними епізодами. Депресія та стрес часто взаємопов’язані й можуть впливати одне на одного, хоча це різні стани.
Кортизол — основний глюкокортикоїдний гормон людини, який утворюється клітинами пучкової зони кори надниркової залози, його призначення: захищати наш організм у стресових ситуаціях, регулювати артеріальний тиск, забезпечувати обмін речовинами.
Підвищення рівня гормону стресу (кортизолу) може викликати ряд фізіологічних та психологічних реакцій. Власне, хронічний стрес може порушувати нейрохімічні процеси нашого мозку, зокрема в системах, що відповідають за наш настрій та емоції, тобто це може сприяти розвитку депресії.
Депресія може зробити людину більш вразливою до стресу. Люди з депресією можуть переживати збільшену вразливість до стресових подій, а реакції на стрес можуть бути більш інтенсивними та тривалішими.
Зміни лібідо
Багато людей відчувають зміни у своєму статевому потягу під час стресових періодів. Хронічний стрес дійсно може впливати на зміну лібідо.
У деяких випадках, стрес може призводити до зниження сексуального бажання та інтересу до сексуальної активності. Крім того, фізіологічні зміни, які відбуваються в організмі під впливом хронічного стресу, такі як зміни на гормональному рівні та функціонуванні нервової системи, можуть впливати на лібідо та здатність до задоволення.
З іншого боку, деякі люди можуть відчувати збільшене сексуальне бажання або використовувати секс як спосіб випуску накопиченого стресу. У таких випадках, лібідо може бути використане як “заспокійливий” засіб. Важливо розуміти, що реакція на стрес і його вплив на лібідо є індивідуальними.
Фізичний вплив стресу на організм
Акне
Деякі дослідження показали, що підвищений рівень стресу може призвести навіть до висипань на шкірі. Більшість людей, які відчувають стрес є знервовані, тобто вони можуть частіше торкатися свого обличчя, таким чином, сприяють поширенню бактерій та акне.
Головні болі
Хронічний стрес також може сприяти головним болям. Цей стан характеризується переважно болем у голові та деякими частинами обличчя або області шиї.
Одне із багатьох досліджень стресу показало, що підвищена інтенсивність стресу була пов’язана зі збільшенням кількості днів головного болю на місяць.
Регулярні застуди
Якщо ви постійно маєте нежить або інші симптоми застуди, виною тому може бути стрес. На здоров’я нашої імунної системи може повпливати хронічний стрес. Багато досліджень показують, що високий рівень стресу пов’язаний із підвищеною сприйнятливістю нашого організму до різних інфекцій.
Більш того, що хронічний стрес може мати вплив на низку функцій людського організму, таких як запальні реакції, загоєння ран і здатність організму боротися з інфекціями та хворобами.
Проблеми із травленням вашого кишківника
Хронічний стрес може бути пов’язаний із проблемами, які пов’язані із кишківником, такими як запори, печія, діарея, а також розладами травлення.
Зміна апетиту та зміна ваги
Найпоширенішими ознаками хронічного стресу є зміни у вашому апетиті та у вазі. Стрес дуже впливає на наше харчування, адже дуже легко втратити апетит і нічого не їсти, а можна, навпаки, непомітно переїсти.
Звичайно, такі зміни пов’язані із вашим харчуванням суттєво впливають на коливання ваги під час стресових періодів.
Прискорене серцебиття
Стресові події часто збільшують нашу частоту серцевих скорочень.
За даними Американської кардіологічної асоціації, тіло людини, яка має стрес, може викидати адреналін, який є гормоном. Адреналін тимчасово змушує серце битися швидше та підвищувати його артеріальний тиск. Це одна з причин, чому життя в умовах підвищеного стресу може викликати прискорене серцебиття.
Пітливість
Люди, які здатні до хронічного стресу можуть мати проблему із надмірним потовиділенням. Огляд 2013 року про «психологічне потовиділення» зазначає, що переважно долонний гіпергідроз, виникає у відповідь на стрес і тривогу, зазначаючи, що цей тип поту зазвичай з’являється на обличчі, долонях, підошвах ніг і під пахвами.
Отож, як ви можете зрозуміти, що фізичні симптоми хронічного стресу дуже різноманітні. То ж якщо ви впевнені, що ви маєте явну проблему зі ментальним здоров’ям, то краще звернутися до класифікованого спеціаліста.