Мігрень. Лікування. Профілактика.
Мігрень — це неврологічний стан, який часто супроводжується неприємними тупими болями у голові. Дослідники до цього часу не змогли встановити остаточну причину мігрені. Проте вони все ще вважають, що цей стан пов’язаний зі “ненормальною” активністю мозку, що впливає на передачу нервових сигналів, хімічні речовини та кровоносні судини в мозку.
Лікування мігрені
Мігрень не можна вилікувати, але ваш лікар може допомогти вам впоратися та полегшити постійні напади головного болю та призвести до зменшення нападів загалом.
Діагностика мігрені
Для діагностики мігрені лікарі враховують симптоми, збирають детальний медичний і сімейний анамнез та проводять медичний огляд свого пацієнта, щоб виключити інші можливі причини нападів головного болю.
Додатково, проведення досліджень, таких як комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), може допомогти виключити інші можливі причини, такі як:
- пухлини
- аномальні структури мозку
- інсульт
Мігрень у дітей
У дітей можуть спостерігатися ті самі типи мігрені, що й у дорослих. До підліткового віку у дітей можуть частіше виникати симптоми, де головний біль поширений по обох боках голови, ніж у дорослих. Зазвичай діти рідше відчувають біль у потилиці.
У дітей може спостерігатися найчастіше абдомінальна мігрень. Вона характеризується тим, що замість головного болю може боліти живіт.
Симптоми у дитини можуть включати:
- відсутність апетиту
- нудота з блювотою або без неї
- чутливість до світла або звуку
Медикаменти для лікування мігрені
Щоб запобігти неприємному головному болю, можна використовувати ліки, які будуть запобігати нападам мігрені або лікувати його, коли він виникає. Щодо лікарських препаратів краще проконсультуйтеся зі своїм лікарем, який випише вам рецепт.
Невідкладні ліки для полегшення болю при мігрені:
- ібупрофен або аспірин (використовуються при легких або помірних нападах);
- протиблювотні засоби (використовуються для зменшення нудоти, наприклад, метоклопрамід);
- рецептурні препарати (використовуються лише за призначенням вашого лікаря, такі ліки як, суматриптан або ризатриптан, блокують біль, який йде до мозку);
- дигідроерготаміни (використовуються лише за призначенням лікаря, ефективні одразу при виникненні нападу мігрені, проте можуть спровокувати погіршення нудоти та блювання);
Лікування нудоти та запобігання блювоті
Щоб зменшити нудоту або запобігти блювоті, ваш лікар може виписати рецепт на протинудотні та протиблювотні ліки, які полегшать ці два неприємних симптоми.
Профілактика мігрені
Ви можете спробувати наступні варіанти, які допоможуть вам запобігти нападу мігрені:
- Ведіть щоденник усього, що на вашу думку може викликати у вас напади мігрені, наприклад, запахи та ситуації. По можливості уникайте ці тригери;
- Споживайте велику кількість води, адже зневоднення може призвести до неприємного головного болю та запаморочення;
- Правильно та часто харчуйтеся;
- Хороший та якісний сон — це запорука вашого загального здоров’я;
- Не куріть та не вживайте напоїв, які містять спирт;
- Менше стресуйте;
- Відпочивайте (ви можете періодично проходити курс масажу, використовувати аромотерапію та вчитися релаксаційним технікам);
- Регулярно займайтеся фізичними активностями;
- Дотримуйтеся рекомендацій лікаря щодо приймання антигіпертензивних препаратів та здорового способу життя;
- Пройдіть курс психотерапії;
- Зверніть увагу на лікування епілепсії.
Пам’ятайте, що краще звернутися за якісною консультацією та лікуванням до лікаря.