Гастрит: види, причини, симптоми, діагностика та лікування
Слизова оболонка нашого організму має захисну роль, що дозволяє уникнути пошкоджень від кислот, ферментів та мікроорганізмів, які щодня проходять через шлунок.
Гастрит — це стан запалення слизової оболонки шлунка. Запалення виникає, коли імунна система сприймає загрозу для цього захисного бар’єра. У відповідь, імунна система ініціює запалення в тканинах, що допомагає боротися з інфекціями та сприяє загоєнню.
Види гастриту:
Гострий гастрит може проявлятися раптово і тривати недовгий час. Також, стани, які призводять до такого типу гастриту можуть бути з гострими ознаками(біль в ділянці шлунка, печія, відригування кислим вмістом).
Хронічний гастрит є тривалим станом, хоча ви можете не помічати його постійно або взагалі. Він поступово розвивається внаслідок іншого тривалого захворювання (супроводжується усіма проявами розладу процесу травлення, можливі нудота, печія, втрата апетиту).
Причини гастриту
Спричинення гастриту може бути пов’язане з систематичним порушенням нормального режиму харчування, а також тривалим подразненням шлунка через споживання гострої, смаженої, жирної їжі, надмірне вживання алкоголю, тютюнопаління та довготривалий стресовий стан.
Гастрит може бути викликаний застосуванням певних лікарських препаратів, таких як аспірин і інші нестероїдні протизапальні препарати, а також внаслідок розладу роботи шлунково-кишкового тракту, такого як зворотний потік жовчі з дванадцятипалої кишки (рефлюкс).
Симптоми гастриту
Гастрит може проявлятися в дуже індивідуальних способах і у деяких випадках протікає майже без симптомів. Якщо так сталося, це може вказувати на серйозніші проблеми або тривалість захворювання. Симптоми можуть з’явитися, коли слизова оболонка шлунка настільки зношена, що перестає ефективно захищатися від кислоти й ферментів. Це може викликати розлади травлення або навіть призвести до утворення виразки шлунка, яка може проявлятися болями та кровотечею.
Найпоширеніші симптоми гастриту можуть включати:
- втрату апетиту або відчуття ситості незабаром після їди;
- біль у животі та відчуття здуття;
- нудоту/блювання;
- надокучлива печія;
- непереносимість молочних продуктів;
- поганий запах із рота, відрижка повітрям з неприємним або тухлим запахом;
- підвищена кислотність, відрижка кислим;
- відчуття важкості в ділянці живота, переповнення шлунку.
Якщо ви помічаєте такі симптоми, варто звернутися до лікаря для визначення діагнозу та відповідного лікування.
Гастрит у дітей
Розвиток травної системи у дітей відбувається поступово, і тому батькам варто пам’ятати про це і не поспішати навчати дитину споживати всі продукти. Часом діти ще не мають достатньо травних соків (ферментів), що призводить до неповного перетравлення їжі. В результаті, можуть виникати такі симптоми, як поганий апетит, відмова від їжі, скарги на біль у животі, поганий запах з рота, відрижка, бурчання в животі, пронос або, навпаки, до закрепів.
У разі виявлення наступних ознак у дитини, важливо негайно звернутися за допомогою до лікаря:
- Повторювана категорична відмова від приймання їжі;
- Блювання жовтою чи зеленуватою рідиною (може свідчити про закид жовчі);
- Блювання згустками крові або кров’ю;
- Тривале блювання (може призвести до критичного зневоднення організму);
- Бажання їсти дивні неїстівні предмети;
- Ознаки зараження глистами.
Діагностика та лікування гастриту
Підтвердження діагнозу гастриту вимагає мікроскопічного дослідження зразка тканини. Для цього зазвичай проводять біопсію під час ендоскопічного дослідження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.
Ендоскоп — це довгий катетер з крихітною камерою на кінці, який дозволяє лікареві оглянути внутрішні стінки шлунка та взяти зразок тканини для аналізу. Зазвичай гастрит може бути визначений візуально ще до підтвердження його біопсією.
Для полегшення симптомів гастриту лікар може призначити безпечні та ефективні антациди, які нейтралізують кислоту, мають “обгортальну” та заспокійливу дію. У разі підтвердження інфікування бактерією Helicobacter pylori, лікар може призначити антихелікобактерні ліки, такі як “інгібітори протонної помпи”, комбінацію певних антибіотиків або препарати вісмуту.
Важливо, якщо не лікувати хронічний гастрит, то він може перейти в складніші форми, виразкову хворобу або навіть спричинити розвиток раку шлунку. Тому вчасна діагностика та лікування гастриту має велике значення для запобігати можливим ускладненням.