Як навчити дитину спати окремо?
Якщо вас вже оминули нічні годування та зміна підгузків, проте повноцінний сон усе ще залишається недосяжним для вашої дитини, якій приблизно 3-5 років. Здатність бути на самоті — важлива ознака емоційної зрілості кожної людини, яка формується з ранніх років. Немовлята та дошкільнята, повністю залежні від батьків, уперше відчувають самостійність, коли засинають без сторонньої допомоги. Безумовно, що це може викликати страх, особливо у малюків, але навчитися засинати самостійно важливо для їхнього розвитку.
Самостійний сон — це не лише про засинання, а й про вміння насолоджуватися самотністю і знаходити способи “саморегуляції”: заспокоювати емоції, розслаблятися і почуватися захищено. Читайте далі нашу статтю, щоб дізнатися про поради, які допоможуть вашій дитині спати окремо.
Розуміння причини, чому дитина хоче спати з вами
Перш ніж почати працювати над тим, щоб дитина спала окремо, зрозумійте причини її бажання спати разом із вами. Ймовірно, вона відчуває до вас любов і безпеку, притискаючись поруч. Проте важливо переконатися, що дитина готова до змін і може їх прийняти. Якщо вона стала більш прив’язаною або дратівливою чи проявляє поведінкові труднощі, варто проконсультуватися з лікарем.
Читайте також про розлади сну у дітей.
Поради, які допоможуть вашій дитині заснути самій:
- Створіть привабливе та затишне місце для сну, яке сподобається вашій дитині.
- Враховуйте, що може заважати сну дитини: затемніть кімнату шторами, додайте нічник, якщо вона боїться темряви, або ввімкніть прилад із білим шумом для приглушення звуків. Приберіть всі електронні пристрої — вони заважають якісному сну.
- Дотримуйтеся постійного часу сну навіть у вихідні. Це допоможе дитині швидше втомлюватися й засинати вчасно.
- Встановіть ритуал перед сном: знизьте рівень активності, прийнявши ванну та почитавши разом книгу, щоб дитина завершила день відчуттям спокою та любові.
- Якщо дитина не хоче засинати одна, посидьте поруч і поступово скорочуйте свою присутність. У разі, якщо вона встає з ліжка, спокійно повертайте її назад. Це може бути важко, але важливо не поступатися, щоб вона не звикала спати з вами щоночі.
- Заохочуйте досягнення: хваліть за успіхи й пропонуйте приємні бонуси, як-от додаткову історію чи веселу прогулянку, щоб заохотити дитину залишатися у своєму ліжку.
Використанні джерела:
https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-help-your-preschooler-sleep-alone-202211212853
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/child-sleep/art-20044338